Kijev azt kéri az ukrán menekültektől, hogy ne térjenek haza idén
Maradjanak a jelenlegi helyükön és ne térjenek haza Ukrajnába idén télen, várjanak tavaszig – ezt kéri a kijevi kormány attól a több millió ukrán menekülttől, aki február óta elmenekült hazájából az orosz invázió miatt. Ukrajna nagyon nehéz télre készül, miután az elmúlt hetekben az oroszok módszeresen szétlőtték az energiahálózat nagy részét.

A hálózatok nem bírják a terhelést, valahogy túl kell élnünk ezt a telet és ezért arra kérünk mindenkit, ha megoldható, maradjanak külföldön tavaszig
– mondta Irina Verescsuk kormányfőhelyettes.
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök már korábban elárulta, hogy az orosz támadásokban az ukrán energiahálózat mintegy harmada megsemmisült. A kijevi kormány szerint a helyzet pedig csak rosszabb lesz, emiatt sem érdemes hazatérniük a menekülteknek.
Ukrajnának áramimportra lehet szüksége, hogy átvészelhesse a teletAz ukrán energiaügyi miniszter szerint az orosz támadások következtében Ukrajna 4 ezer megawattnyi termelőkapacitást veszített. |
Moszkva azután kezdte el még intenzívebben támadni az ukrán energiaellátó központokat, miután felrobbant a Krím-félszigetre vezető híd. A támadásban Oroszország szerint egyértelműen Ukrajna keze van, több ukrán titkos ügynököt is letartóztattak. Ugyanakkor Zelenszkij szerint az oroszok is hasonló csapásra készülnek és aláaknáztak egy herszoni vízerőművet, amelynek felrobbantásával eláraszthatják a régiót.
A háború kezdete óta az ENSZ adatai szerint 7,7 millió ember menekült el a 44 milliós Ukrajnából, nagy részük Európában talált menedéket.



