BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Támogatást kaphat az ipari akkuk üzemeltetése

Hamarosan támogatásra pályázhatnak a villamosenergia-tároló létesítmények üzemeltetői. Az ehhez szükséges pénzt végső soron az áram felhasználói dobják majd össze, a lakosság kivételével.

Jó üzletté válhat az ipari méretű akkumulátorok üzemeltetése egy új, az áramtárolás támogatását előíró kormányrendeletnek köszönhetően. A rendelet az áramtörvénynek azt a részét módosítja, amely a megújuló energiaforrásból és hulladékból nyert villamos energia termelését ösztönzi.

Bevételkompenzációval stabil üzlet az áramtárolás.
Fotó: Bujdos Tibor / Mediaworks

A módosítás egyelőre nem magáról a támogatás indulásáról szól, hanem azt írja le, hogy milyen feltételek mentén kell kidolgozni a támogatás jogszabályi környezetét. Rögzíti például, hogy a rendszer olyan berendezést tekint villamosenergia-tárolónak, amely a közcélú hálózatról vételezett áramot átalakítja, tárolja, majd – a műszaki veszteségek utáni mennyiségét – a hálózatba visszatáplálja. Üzemeltetőjének pályáznia kell majd a működési támogatásra az e célra létrejövő villamosenergia-tárolói bevételkompenzációs támogatási rendszerben. 

A rendszerben a tároló üzemeltetője piaci áron értékesíti majd a szolgáltatását.

Ehhez akkora támogatást, azaz bevételkompenzációt kaphat, amekkora az általa elvárt bevételi szint és a tényleges bevételének a különbözete. Ha ez a különbözet negatív, akkor a tárolócég fizeti a bevételkompenzációt.

Még ki kell számolni a támogatás nagyságát

Az, hogy a tárolócég jogosult-e a támogatásra, a pályázati eljárás során dől el, ahhoz pedig, hogy mekkora bevételkompenzációt kaphat, tudni kell, hogy mekkora a nettó bevétele referenciájának a mértéke. A referenciabevétel meghatározásának módját a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnöke rendeletben teszi majd közzé.

A kompenzációhoz szükséges pénzt végső soron az áram felhasználói adják majd össze az áramszámláikon keresztül. Ez alól van néhány kivétel, mindenekelőtt az egyetemes szolgáltató által eladott villamos energia mennyisége, továbbá az a mennyiség, amelyet áramkereskedő adott el egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználónak a rendeletben megadott feltételekkel.

Hosszú úton jut el a pénz a felhasználótól a tárolócéghez  

A pénzt a mérlegkör-felelősök gyűjtik össze. A mérlegkörök virtuális elszámolási egységek, amelyek egy szabályozási zónán belül tetszőleges számú árambetáplálási és -kiadási pontból állnak. Egy mérlegkörön belül a beszerzésnek és a leadásnak egyensúlyban kell lennie. A mérlegkörfelelős a pénzt a hazai villamosenergia-rendszer irányítójának, a Mavirnak utalja a vele kötött szerződés alapján. Ebben a szerződésben rögzítik, hogy a Mavirnak mennyi pénzt kell kapnia. Ezt a pénzt a Mavirnak külön kell kezelnie, másra nem használhatja. Mivel nem számít bevételnek, áfát nem kell fizetnie utána. Viszont levonhatja belőle az e tevékenységgel összefüggő, indokolt költségeit, és csak az így megmaradó összeg osztható ki támogatásként.

A bevételkompenzációra szánt pénz ugyanígy nem bevétel és nem áfaalap az áramkereskedőnél sem, és ugyanígy nem használható másra. Tovább kell utalnia a mérlegkörfelelősnek. 

A kereskedő által a vevőnek kiállított számlán e tétel nem külön szerepel, hanem a többi, kötelezően befizetendő összeg részeként.

A már hatályba lépett kormányrendelet felhatalmazta az energiaügyi minisztert, hogy rendeletben állapítsa meg, mennyi pénzre lesz szükség az áramtárolás bevételkompenzációs rendszeréhez, illetve hogy hogyan kell meghatározni ezen összeg mértékét. A részletszabályokért a MEKH elnöke felel. A meglévő áramtároló-kapacitások bővítésének támogatásáról azonban már döntött a kormány, sőt, a pályázatokat is kiírta.  

Óriástárolót szállított az ABB

A svájci-svéd ABB gyártotta a világ egyik legnagyobb, integrált, 50 megawatt teljesítményű akkumulátoros energiatároló rendszerét (BESS), amelyet a közelmúltban a Fülöp-szigeteki Limay településen adtak át. A berendezés révén megújuló energiaforrások vonhatók be a helyi villamosenergia-hálózatba a társaság közleménye szerint. A megoldás megakadályozza a nagy frekvenciaeltérések kialakulását, amelyek miatt károsodhatnak a drága berendezések, a villamosenergia-rendszer pedig meghibásodhat, és áramszüneteket okozhat. A létesítmény része annak a szerződéscsomagnak, amelynek célja, hogy egy 240 megawatt teljesítményű BESS-megoldással növeljék a Luzon- és Visayas-szigeten a Fülöp-szigeteki ellátás megbízhatóságát és stabilitását. A BESS moduláris, azaz egységenként bővíthető.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.