A kubai Habanos szivargyártó eladásai tavaly 2 százalékkal nőttek az előző évhez képest. A vállalat 2022-ben 545 millió dolláros forgalmat bonyolított – közölte a cég egy fesztivál megnyitóján a kubai fővárosban, Havannában.

Bangkok,,Thailand,€“april,2022:,Photo,Of,A,Box,Of,Cigars
Bangkok, Thailand –April 2022: Photo of a box of cigars Montecristo, Habana Cuba . Montecristo is a brand of premium cigar, produced in Cuba for Habanos S.A.
Fotó: Ersler Dmitry

A karibi szivargyártó szerint a globális prémiumdohánypiac 40 százalékát birtokolja, miközben a kézzel sodort szivarok értékesítésének 80 százalékát ellenőrzi. Emellett a kommunista vezetésű szigetország gyengélkedő gazdaságának egyik fő exportőre és a deviza egyik legfontosabb forrása is – írja a Reuters.

A Habanos világszerte tovább folytatja a növekedést

– jelentette ki Jose Maria Lopez alelnök egy sajtótájékoztatón. Hozzátette: Európa a kubai szivarok iránti kereslet legfőbb forrása, az eladások több mint felét adja, ezt követi Ázsia és Óceánia 19 százalékkal, az amerikai kontinens 15 százalékkal, valamint Afrika és a Közel-Kelet 12 százalékkal. Az öreg kontinensen elősorban Spanyolországban, Franciaországban és Németországban nőttek az értékesítések, míg Ázsiában Kína lett az eladások motorja.

A Habanost az elmúlt két évben a koronavírus-járvány és az Ian hurrikán által okozott pusztítások sújtották, az utóbbi Pinar del Rióban, Kuba fő dohánytermelő régiójában okozott problémákat. Ám a nehéz időket leküzdve helyreállt a cég üzletmenete és forgalma. A Habanos szivarmárkáit – a Cohiba, Montecristo, Partagas és Romeo y Julieta – öt kontinens 140 országában forgalmazzák, kivéve az Egyesült Államokat, ahol a több mint hat évtizede érvényben lévő gazdasági embargó tiltja a kereskedést. A két ország között továbbra sem rózsás a helyzet, az amerikai szankciók miatt Havanna nyíltan Moszkvát és Pekinget támogatja a nemzetközi politikában.

Megszorongatta az a dohánytermelőket

Veszélybe kerülhet a hazai dohánytermesztés jövője. Az energiaárak elszabadulása miatt a termelés jövedelmezősége tovább csökken, de remélhetőleg ezt a költségemelkedést kompenzálni fogja a hazai feldolgozók felvásárlási árainak emelkedése, amelyet rövidesen közzétesznek. Hazánkban mintegy 3000 hektáron folyik dohánytermesztés, jellemzően a hátrányos helyzetű régiókban.