Az elmúlt évben a forint minden fő devizával, így az euróval, a dollárral és a svájci frankkal szemben is gyengült. Legnagyobb mértékben az amerikai fizetőeszközzel szemben, ami egyáltalán nem meglepő, tekintve a dollár tavalyi negyedik negyedéves szárnyalását. Ezt a folyamatot az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump ígéretei és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható kamatpolitikája is támogatták.
A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők szerint idén a tavalyihoz képest stabil forint árfolyamra számíthatunk.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a belső, fundamentális tényezők nem indokolják a hazai fizetőeszköz további leértékelődését. Ezen tényezők közül kiemelhető a folyó fizetési mérleg jelentős többlete, a vártnál kedvezőbben alakuló tavalyi infláció, illetve a forint pozitív reálkamata, amelyet a Magyar Nemzeti Bank 6,5 százalékon tartott irányadó rátája garantál.
Azt is hozzáteszik az elemzők, hogy a forint igencsak érzékenyen reagál a külső kockázati környezetre. Van néhány olyan tényező, amelyek, ha nem javulnak, akkor idén is a 410 forintos szint fölött tarthatják az euró árfolyamát. Az is figyelemre méltó tendencia, hogy az elmúlt hónapokban ismét felerősödött a holland gáztőzsdén jegyzett földgáz ára és a forint árfolyama közötti együttmozgás.
A hazai fizetőeszköz 2018 óta folyamatosan leértékelődik, ez alól csak 2023 volt kivétel, amikor 20 forintot erősödött az euróval szembeni jegyzés. Valójában úgy tűnik, hogy 2023-ban inkább túlértékelt volt a magyar deviza, és 2024-ben került ismét a reális helyére.
A forint idei várható teljesítményéről Helyzetkép című műsorunkban számoltunk be részletesen.
A Helyzetkép korábbi adásait itt érhetik el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.