BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alapjog lett a készpénzhasználat, de ez nem borítja fel a hazai fesztiválokat – maradt egy kiskapu

Nem életszerű mindenhol készpénzzel fizetni, az ország szinte összes nagy fesztiválján ennek a lehetősége már évek óta nem is létezik.

Hosszú évek óta az országban szinte mindegyik fesztivál és a nagyobb szórakozóhelyek is a készpénzmentességgel biztosítják maguknak a gördülékeny működést.

Nem életszerű mindenhol készpénzzel fizetni, az ország szinte összes fesztiválján ennek a lehetősége már éve óta nem is létezik.
Nem életszerű mindenhol készpénzzel fizetni, az ország szinte összes fesztiválján ennek a lehetősége már éve óta nem is létezik / Fotó: Veres Viktor / Mediawors

Ezért a legtöbb szereplőt váratlanul érte a kormánynak az a döntése, hogy minden állampolgárnak garantálni kell a készpénzzel való fizetést is. 

Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett az év eleji 26. évértékelő beszédében. A kormányfő akkor kijelentette, hogy az alaptörvényben garantálnák a készpénzhez való jogot. 

A bankkártya a banké, a készpénz a tied

– mondta a miniszterelnök, a készpénzhez való jog kidolgozását Lázár János építésügyi és közlekedési miniszterre bízták.

Az Országgyűlés tavasszal el is fogadta az alaptörvény tizenötödik módosítását, amely rögzítette a készpénzhez való jogot. Az indoklás szerint a módosítás célja, hogy megőrizze a készpénzes fizetés lehetőségét a digitális rendszerekkel szembeni kiszolgáltatottság elkerülése érdekében. 

Az alkotmányos védelem egyben „a pénzügyi kirekesztettség megelőzését is szolgálja”. 

Információink szerint az alaptörvény módosítása előtt nem volt egyeztetés a készpénzmentesség bevezetéséről, és a törvény megjelenéséig az általunk keresett legtöbb szereplő nem is akarta kommentálni a döntést.

„A Budapest Park a pandémia óta készpénzmentesen működik, egyébként a forgalmunk körülbelül 90 százalékát már azelőtt is bankkártyás fizetések adták – közölte az egyik legnagyobb nyitott szórakozóhely a Világgazdasággal. – Alapvetően nem számítottunk erre a változásra, hiszen az elmúlt években a fogyasztói szokások alakulása nem ebbe az irányba mutatott, éppenhogy a készpénzmentes fizetést választják vendégeink” – tette hozzá a Budapest Park.

Megvannak az új készpénzszabályok

Júniusban a Magyar Közlönyben végül megjelent, hogyan kell a készpénzhasználatot biztosítani, és milyen szolgáltatásoknál nem szükséges ezt alkalmazni.

Kivételt kepéznek

  • az online szolgáltatási szerződések (például online újságtartalmakért),
  • a határon átnyúló online adásvételi szerződések (például Netflix- vagy Spotify-, Google-tárhely-előfizetés),
  • valamint az automatizált üzletben (azaz készpénzmentes, önkiszolgáló boltokban) történő értékesítés.

Többféleképpen is biztosítani lehet a készpénzes fizetést:

  • a fogyasztó részére elég legalább egy értékesítési helyen biztosítani a készpénzes fizetést,
  • lehet specifikus készpénz-helyettesítő eszköz (készpénzelfogadó automata/kassza) útján biztosítani a készpénzfizetést,
  • utánvétel útján is biztosítható a készpénzelfogadás,
  • számlára történő készpénzes befizetéssel vagy sárga csekkel is elfogadható készpénz.

Nem életszerű mindenhol készpénzzel fizetni

A legnagyobb és legrégebbi fesztiválók között elsőként az EFOTT nyitja meg a fesztiválszezont pár napon belül. Információink szerint az egyetemi hallgatói önkormányzatok által szervezett eseményre napi 20-25 ezer vendég érkezhet.

A fesztivál a Világgazdaság megkeresésére elmondta, hogy mintegy tíz éve készpénzmentesen működik a rendezvényük. A nagyobb fesztiválókhoz hasonlóan a készpénzhasználat helyett a feltölthető kártyával történő fizetést alkalmazzák továbbra is, hiszen a megjelent törvény a specifikus készpénz-helyettesítő eszköz említésével ezt lehetővé teszi.

A legnagyobb és legrégebbi fesztiválok közül elsőként az EFOTT nyitja meg a fesztiválszezont pár napon belül / Fotó: Vasvári Tamás / MTI

„E tekintetben az EFOTT-on nem lesz változás: ha valaki készpénzzel érkezik, akkor a kiválasztott összeggel fel tudja tölteni a kártyáját, és tud azzal is fizetni” – mondta Budai Marcell, az EFOTT sajtófőnöke. – Az első törvénytervezetbe nem is került bele ez a lehetőség, később egy módosítás után tette lehetővé a jogalkotó, hogy a feltöltőkártyás megoldás (Festipay vagy HelloPay – a szerk.) is elfogadható lesz” – mondta. 

Hozzátette, a törvény megjelenéséig a fesztivál szervezőinek komoly fejtörést okozott, hogy a gyakorlatban mikképpen lehet majd megfelelni a készpénzes elvárásnak. 

Budai Marcell elmondta, hogy egy EFOTT-méretű fesztiválnál jelentős pluszkiadásokkal terhelte volna meg a szervezőket, ha egy cashless rendszerről át kellett volna térni a készpénzt is elfogadó rendezvény megszervezésére.

 Hozzátette, hogy 

manapság sem a vendégek, sem a szolgáltatók részéről nem lett volna életszerű visszatérni a korábbi készpénzes fizetési rendszerhez.

A Magyar Fesztivál Szövetség azt mondta, hogy sem az alaptörvény módosítása, sem a törvény megjelenése előtt nem egyeztetett velük a kormány. Szigetváry József, a fesztiválszövetség elnöke lapunknak elmondta:

az érdekképviselet több mint százhúsz fesztivált foglal magában, nagyjából öt százalék esetében főleg a készpénzes fizetés dominál. 

Szigetváry példának hozta fel, hogy főleg a kis kézműves fesztiválok esetében inkább a készpénzt használják. 

A régebbi fesztiválok közül, például a Művészetek Völgye csupán pár éve vezette be a készpénz és a bankkártya használata mellé a feltöltőkártyás fizetési lehetőséget, ami egy-egy őstermelőnek vagy kézművestermékeket árusítónak szokatlan volt, de a többség zökkenőmentesen tanulta meg a rendszert használni.

Szigetváry József szerint a kormány készpénzes ötlete „nem okozott közfelháborodást” a tagjaik között, többen tudni vélték, hogy az évek óta alkalmazott feltöltőkártyás rendszer elegendő lesz. 

Elárulta azt is, hogy nemsokára kutatást indítanak a fesztiválok körben, amelyben arra lesz kíváncsi a Magyar Fesztivál Szövetség, hogy a szereplők hogyan látják az elmúlt években végbement gazdasági, technológiai, illetve a közönség körében történt változásokat. Hozzátette, hasonló konzultációk, egyeztetések sokat segítenek a szakmát érintő döntések előkészítésében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.