A hét elején kapták kézhez a parlamenti képviselők azt a törvényjavaslatot, amely (az Országgyűlés által már ratifikált) Délkelet-európai Együttműködési Kezdeményezés keretében létrejött szerződés jogszabály-módosításait tartalmazza. A nemzetközi szerződéssel létrehozott központba valamennyi tagállam rendőrsége és vámhatósága delegál összekötő tiszteket, s a szervezet egyik elsődleges feladata, hogy a nemzeti hatóságok közötti információcserét elősegítse.
Magyarország mellett Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Görögország, Horvátország, Macedónia, a Moldovai Köztársaság, Románia és Törökország tagja a szervezetnek. Valamennyi országgal van kölcsönös jogsegély-megállapodásunk, és mindenki tagja az Interpolnak is -- mondta el a Világgazdaságnak Nagy Zoltán, az Interpol magyar irodájának vezetője. Mint mondta: a szervezet olyan, a régióra jellemző, országhatárokon átnyúló bűnügyi kérdésekkel foglalkozhat, mint a kábítószer- és embercsempészet, a kereskedelmi csalások vagy a gépkocsival kapcsolatos bűnözés. Az ezzel foglalkozó bűnszervezetek felderítésére közös akciókat szervezhet a központ. Nagy Zoltán szerint ugyanakkor fontos lenne, hogy az egyes régiókra jellemző problémákkal kapcsolatban felgyülemlett tapasztalatokat összegezze a központ, és szakmai továbbképzést biztosító anyagokat állítson össze egyes bűncselekménytípusok nyomozási módszereiről, jellemzőiről.
A szervezet központja Bukarestben lesz, a román állam magára vállalt minden költséget a korszerű eszközökkel felszerelt irodák kialakítását illetően. A szervezet élén igazgató áll, akinek tisztét kétévenkénti rotációban a három helyettes veszi át. A jogi, adminisztratív és szakmai igazgatóhelyettesi posztok közül a legutóbbit -- egyben a legfontosabbnak számítót -- magyar rendőr, Bánfi Ferenc, volt országos rendőrfőkapitány-helyettes tölti majd be. Magyar tiszt nemzetközi bűnügyi szervnél még nem töltött be ilyen magas pozíciót.
Az információcserét a tagországok az Interpol kommunikációs hálózatán keresztül bonyolítják le. Az információk kiadásához szükség van a belső jogszabályok, így a nemzetközi rendőri együttműködésről, valamint az államtitokról szóló törvény módosítására.
Új nemzetközi bűnügyi központ alakul Magyar igazgatóhelyettese lesz annak a nemzetközi bűnüldöző központnak, amelynek tíz délkelet-európai állam a tagja. A bukaresti székhelyű, tevékenységét néhány hét múlva a gyakorlatban is megkezdő szervezet elsősorban a régióban jellemző gépkocsibűnözés, ember- és kábítószer-csempészet, valamint a kereskedelmi csalások elleni fellépésben koordinálhatja a tagországok hatóságainak információit. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.