BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mérlegek miatti per

A Postabank eladása után lehet pontosan meghatározni, hogy a valóságos állapotot nem tükröző mérlegek hitelesítése miatt perbe fogott könyvvizsgáló cégektől mekkora kártérítést követel az állam.

A Postabank (Pb) várható eladása után lehet csak pontosan meghatározni annak a kárnak az értékét, melynek megtérítését a Pb tulajdonosai -- így elsősorban a magyar állam -- a bank korábbi könyvvizsgáló cégeitől követelik. A Fővárosi Bírósághoz benyújtott kereset szerint a Deloitte &Touche, az Arthur Andersen, illetve Prudentia Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. tevékenysége közvetlenül összefüggésbe hozható a banknál kialakult válság nyomán szükségessé vált, összességében 170 milliárd forintos konszolidációért. Az államot -- és a többi felperest, így a Magyar Fejlesztési Bankot, a Magyar Postát, Magyar Villamosművek Rt.-t, a Szerencsejáték Rt.-t -- képviselő Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda ügyvezető igazgatója, Bogdán Tibor lapunknak elmondta, a könyvvizsgálók elsődleges feladata a mérlegek szabályszerűségének és valódiságának vizsgálata. Egy bank esetében ennek már csak azért is hatványozott jelentősége van, mert a banktitkok miatt a befektetők, a részvényesek, de éppenséggel a betétesek is elsősorban a közzétett, könyvvizsgálók által hitelesített mérlegek alapján tudják meghozni döntéseiket, a menedzsment feletti ellenőrzés gyakorlására más lehetőség nem kínálkozik. Az elmúlt években a bankkal kapcsolatban folytatott vizsgálatok egyértelműsítették, a konszolidációra a valóságnak nem megfelelő helyzetet tükröző korábbi mérlegek miatt volt szükség.
A kár, amiért a felperesek álláspontja szerint a könyvvizsgáló cégek egyetemlegesen felelősek, egyelőre nem határozható meg pontosan, de az Bogdán Tibor szerint elérheti a százmilliárd forintot. Ezt nyilatkozta a távirati irodának Navracsics Tibor, a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetője is. A kár pontos összege feltehetőleg csak a bank eladása után állapítható meg, erre azonban a várhatóan hosszú per vége előtt a tervek szerint sor kerül. A 170 milliárd forintos konszolidációs költségből az eladási ár mellett az esetleg megtérülő kétes követelések értékét is le kell vonni -- a becslések szerint így maradhat a százmilliárd forintos összeg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.