A magyar miniszterelnök szerdán határozottan cáfolta, hogy létezne bármiféle "Gyurcsány-Putyin-paktum". Gyurcsány Ferenc csütörtöki moszkvai útja előtt az MTI-nek kifejtette: "nincsen olyan szóbeli vagy írásbeli megállapodásom Oroszországgal, amelyet a közvélemény ne ismerne". Hangsúlyozta, hogy nagyon pragmatikus az együttműködés Oroszországgal, és ez az együttműködés a kölcsönös érdekekből indul ki. A miniszterelnök elmondta, hogy Moszkvában mindenekelőtt élelmiszeripari kérdésekről fog tárgyalni vendéglátóival. A két ország közötti együttműködés fejlődésének példájaként említette, hogy 2002-től évente átlag 30-40 százalékkal nőtt a magyar export, tavaly pedig mintegy 70 százalékkal.
Blogjában a miniszterelnök hosszabban is kifejtette álláspontját. Mint írja, a magyar kormány elsődleges feladata, hogy biztosítsa a lakosság és a gazdaság számára az elegendő mennyiségű villamos energiát, gázt, dízelolajat vagy benzint. Az ellátás biztonságának garantálásához azt is hozzáteszi: lehető legolcsóbban kell megkapni ezt az energiát. Ír arról is, hogy Magyarország függ az orosz energiaszállítástól, ám azt is hozzátesz, hogy Oroszország nagyobb mennyiséget csak Törökországnak és az európai államoknak ad el földgázból.
"Természetesen mindenki tudja, hogy az energia és a gáz nem egyszerűen gazdasági kérdés. Mára az egyik legerősebb biztonságpolitikai, hatalmi, politikai kérdéssé vált. Az az ország, melynek sok energiája, jelentős energiaforrásai vannak, az bizony jobb helyzetben van, mint azok, akik vásárolják az energiát. Az is alapvető fontosságú, hogy minél inkább egy irányból vásárol egy ország, annál inkább kiszolgáltatottnak érezheti magát. Így van ez Japánnal is, a távol-keleti ország döntően közel-keleti energiát vásárol. Az elmúlt napok vitái arról szólnak, hogy Magyarország miért nem választ a Kék Áramlat és a Nabucco között. Természetesen azok, akik sürgetik a választást, azt mondják: ha törik, ha szakad nekünk a Nabucco-t kell választanunk. Akár annak ismeretében is, hogy ennek a vezetéknek a közeljövőbeli sorsa egyelőre majdnem olyan bizonytalan, mint a kutya vacsorája. Ilyen bizonytalanra viszont nem tehetjük fel az ország jövőjét. És ez akkor is igaz, ha abszolút világos, hogy milyen politikai, hatalmi és üzleti érdekek húzódnak az egyes megoldások között.
Végső soron a magyar kormány elsődleges felelőssége az, hogy Magyarországon legyen gáz. Ráadásul úgy látom, hogy a vita egyelőre idő előtti. A MOL az a vállalat, amely közvetlenül érdekelt ezekben az energia-kérdésekben. Mind a két projektben jelen vannak képviselőik, és természetesen mind a kettőt alaposan megvizsgálják. Akkor kell majd választani, hogy ha a döntéshez elegendő információ lesz. Nem helyes, ha valaki arra spekulál, hogy Magyarországon esetleg létezik valamifajta félelem az Oroszországtól való függéstől, és ezért úgy gondolja, hogy szavazatokat lehet szerezni a magyar-orosz kapcsolatok fejlesztésének támadásával, illetve a kormány azon szándékának hátráltatásával, hogy alapos mérlegelés után alakítsa ki végső álláspontját. Ez rövidlátó politika. Nem kellene fontos, nagy ügyeket politikai áruba bocsátani egy-két szavazatért. Nem hiszem, hogy ez kifizetődő. Akik pedig titkos paktumokról vizionálnak, azok alaptalan összesküvés elméleteket szőnek. Ilyen paktumok nincsenek, nem léteznek, nem is fognak létezni" - írja a kormányfő. (MTI - VGO - amoba.hu)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.