Közélet

Felvételi előtt irány a kormányablak!

Sokan értetlenül állnak a tény előtt, hogy a végzős középiskolásoknak ügyfélkapu-regisztrációra van szükségük a felvételihez. Megkerestük a szaktárcát, hogy megtudjuk, ez miért van így.

Az idén felvételiző diákoknak ügyfélkapus regisztrációra van szükségük ahhoz, hogy leadják a jelentkezésüket. Ehhez iskolaidőn kívül el kell menniük egy kormányablakba és regisztrálniuk kell magukat – jelezte a napokban több olvasónk. Megkerestük ezért az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), hogy megtudjuk, miért van erre szükség. A szaktárca válaszában azt írta: az elektronikus eljárás, mint az ügyintézés elsődleges módja a felsőoktatási felvételi eljárások esetében is jellemző, a pótfelvételinél (bizonyos kivételeket leszámítva) az eljárás egésze elektronikus. Hozzátették,

a felsőoktatási felvételi eljárások menetét és eljárásrendjét szabályozó rendelkezések a diákok számára jelenleg csak alternatív lehetőségként kínálják fel az ügyfélkapun keresztüli ügyintézést és a felvételi jelentkezésük hitelesítését.

Az ügyfélkapus regisztrációnak, amely már 2006 óta létezik, egyetlen célja van: felváltani a papír alapú ügyintézést, csökkentve a bürokrácia mértékét az Oktatási Hivatalban. Emellett biztosítja a gyors és egyszerű ügyintézés lehetőségét is. A felsőoktatási felvételi jelentkezés hitelesítése egyébként jelenleg két módon lehetséges:

  • postai úton (papír alapon),
  • és elektronikus formában (ügyfélkapun keresztül).
  • Fotó: AFP

    A hitelesítésre a jelentkező személyének azonosítása miatt van szükség, ami az ügyfélkapus ügyintézés során automatikus, emellett bárhonnan könnyen, gyorsan és – a postai lehetőséggel szemben – költségmentesen megtehető.

    Az ügyfélkapus eljárás során a tévedés és a hitelesítő adatlap elkallódása is kizárt, a beküldés módja biztonságos, a beküldő személye egyértelműen azonosítható a „küldemény” pedig biztosan eljut a címzetthez

    – írta a minisztérium. Hangsúlyozták: a felsőoktatási felvételi eljárások lebonyolításáért felelős Oktatási Hivatal biztosítja a modern, európai szintű ügyintézésnek ezen formáját valamennyi jelentkező számára.

    Ennyien rohamozhatják meg a felsőoktatást az idén

    A 2018/2019-es tanévben Magyarországon 501 ezren vesznek részt középfokú oktatásban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly év végi becsléséből. A középiskolák nappali rendszerű képzéseire beiratkozottak száma egy év alatt 11 700 fővel, 416 ezerre csökkent, bár a létszámváltozás eltérően érintette a különböző iskolatípusokat. Szakiskolába és készségfejlesztő iskolába az egy évvel korábbihoz hasonlóan több mint 7 ezren járnak, szakközépiskolákban jelenleg 69 ezren, a szakgimnáziumokban 153 ezren tanulnak, míg a gimnáziumokban 188 ezerre nőtt a tanulók száma.

    Tanév

    Középiskolai oktatásban résztvevők száma

    Nappali tagozaton tanulók száma

    2016/2017

    434 707 fő

    376 018 fő

    2017/2018

    521 501 fő

    428 000 fő

    Tavaly tavasszal összesen 107 695-en jelentkeztek, ami nagyjából megfelelt a 2012-2017 közötti adatoknak, ezekben az években mindig 100-110 ezer között volt a jelentkezők száma. Lényeges változás csupán a 2010-2011-es évek adataihoz viszonyítva volt megfigyelhető, akkor még 140 ezren próbáltak egyetemre, főiskolára bekerülni.

    A 2018-as felsőoktatási felvételin egyébként a legnépszerűbb egyetem

  • az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt, ahová összesen 24 132-en jelentkeztek;
  • második helyre a Debreceni Egyetem futott be 15 140 jelentkezővel,
  • míg a harmadik helyen a Szegedi Tudományegyetem futott be 13 728 felvételizővel.
  • Ez a lista feltehetően 2019-ben nem okoz majd meglepetést, erről azonban a felvételi leadásának végső határidejéig nem lehet biztosat tudni.

    Az általános felvételi eljárásban a jelentkezési határidő – mint minden évben – február 15., míg a ponthatárokat július végén hirdeti ki az Oktatási Hivatal. A diákok legfeljebb 6 helyre jelentkezhetnek díjmentesen. Akik ebben az eljárásban nem kerülnek be valamelyik felsőoktatási intézménybe, azoknak van lehetősége újra próbálkozni: a pótfelvételi eljárásra augusztus első felében lehet jelentkezni, a ponthatárok pedig augusztus második felében derülnek ki. Ebben az eljárásban viszont csak egy egyetem, vagy főiskola jelölhető meg.

     

    felvételi Ügyfélkapu oktatás felsőoktatás
    Kapcsolódó cikkek