Közélet

Egészségügyi vészhelyzetet hirdettek az Egyesült Államokban

Egészségügyi vészhelyzetet hirdettek pénteken az Egyesült Államokban a koronavírus terjedése miatt. Kínában pedig tovább emelkedett a járvány halálos áldozatainak száma.

A döntést Alex Azar egészségügyi és emberi erőforrásokért felelős miniszter jelentette be a Fehér Házban tartott sajtókonferencián. A tárcavezető közölte:

az Egyesült Államokba vasárnaptól nem léphetnek be olyan nem amerikai állampolgárok, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak.

Kivételt jelentenek ez alól az Egyesült Államokban állandó tartózkodási engedéllyel (úgynevezett zöldkártyával) élő kínaiak, és azok, akiknek közvetlen rokonuk él ott. A Kínából hazatért, vagy charterjárattal hazahozott amerikai állampolgárokat pedig legalább 14 napig tartó karanténba helyezik és közben nagyon alapos vizsgálatnak vetik alá. Azar mindazonáltal leszögezte, hogy az intézkedések a vírus terjedésének megelőzését szolgálják, az Egyesült Államokban alacsony a járvány kockázata. Beszámolt arról is, hogy jelentős mértékben csökkent az Egyesült Államok és Kína közötti utasforgalom. Korábban az amerikai külügyminisztérium többször is közleményben óvta az amerikai állampolgárokat a kínai utazásoktól.

Fotó: Teguh Prihatna/NurPhoto/AFP

A sajtókonferencián részt vett Robert Redfield, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatója és Ken Cuccinelli, a belbiztonsági tárca ügyvezető miniszterhelyettese is. Redfield közölte, hogy jelenleg 191 koronavírus-fertőzés tüneteit mutató pácienst vizsgálnak, de egyelőre csupán hat betegnél állapították meg az új típusú tüdőgyulladást. Cuccinelli pedig bejelentette: ezentúl Kínából érkező repülőgépeket csakis hét amerikai légikikötő fogad: a Kennedy-repülőtér New Yorkban, az atlantai, a chicagói, a Seattle-i, a San Francisco-i, a Los Angeles-i, és a hawaii főváros, Honolulu repülőtere.

Ezekben a légikikötőkben ugyanis karanténnak alkalmas külön helyiségeket rendeztek be. Az amerikai egészségügyi hatóságok pénteken közölték, hogy a kínai Vuhanból eddig repatriált (hazahozott) 195 amerikai állampolgárt kötelezően 14 napig tartó karanténba helyezték. A repülőgép szerdán érkezett vissza Vuhanból, de nem polgári reptéren szállt le, hanem a Los Angeleshez közeli egyik katonai támaszponton.

Tovább emelkedett a járvány halálos áldozatainak száma Kínában

Időközben 259-re nőtt a tüdőgyulladást okozó új koronavírus áldozatainak száma és csaknem 12 ezerre a fertőzötteké szombatra virradóra Kínában – közölte a CCTV kínai állami televízió a Nemzeti Egészségügyi Bizottság adataira hivatkozva.

Országosan összesen 2102 fővel 11 791-re emelkedett a fertőzöttek száma. A Nemzeti Egészségügyi Bizottság péntek reggeli adatai szerint országosan 213-an hunytak el a fertőzéstől. Az újabb 46 halálesetből 45-öt a járvány gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartományból jelentették, egy további halálesetet pedig Csungking tartományi jogú város területéről. Az elmúlt egy nap folyamán Hupejben tovább terjedt a vírus, további 1347 fertőzöttet regisztráltak, számuk így péntek estig 7153-ra nőtt a tartományban. A tartományi székhelyen Vuhanban eddig összesen 192 ember halt meg a vírustól.

A tartomány gyakorlatilag karantén alatt áll, területén közlekedési zárlatot rendeltek el, ennek ellenére – a Reuters hírügynökség tudomása szerint – utazók kis csoportjai nem tesznek eleget a hatósági korlátozásoknak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította csütörtökön az új koronavírus által Kínából indult járványt. Világszerte több mint száz fertőzést fedeztek fel több mint húsz további országban.

Londoni elemzők szerint a járvány érezhetően lassíthatja a globális növekedést

Szinte biztos, hogy az új koronavírus okozta járvány jelentősen lassítja az idén a kínai növekedési ütemét, ami a globális növekedésére is negatív hatást gyakorol.

 

koronavírus USA egészségügy
Kapcsolódó cikkek