Április 21-ig legalább 169 ismeretlen eredetű akut hepatitis esetet jelentettek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójának 11 országában és a szervezet amerikai régiójának egy országában. Eseteket jelentettek Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságában (Egyesült Királyság) (114), Spanyolországban (13), Izraelben (12), az Amerikai Egyesült Államokban (9), Dániában (6), Írországban (<5) , Hollandia (4), Olaszország (4), Norvégia (2), Franciaország (2), Románia (1) és Belgium (1) - közölte a Hotnews.ro. 

Az ENSZ szakosított szervezete, április 23-án, szombat este számolt be arról, hogy "ismeretlen eredetű heveny májgyulladás" legkevesebb 169 esetét jelentették tucatnyi országból. Fiatal páciensekről van szó, akik életkora egy hónaptól 16 évesig terjed, tizenheten közülük májtranszplantációra szorulnak.

A WHO azt nem árulta el, hogy a haláleset melyik országban történt. Annyit lehet, tudni, hogy az első esetet Nagy-Britanniából jelentették, ahol eddig 114 gyermek fertőződött meg a rejtélyes kórral. Szakértők szerint ezek az új esetek talán egy influenzavírushoz köthetők, de a kutatómunka még zajlik.

"Bár lehetséges, hogy adenovírus áll a háttérben, a vizsgálatok még folynak a betegség okozójának azonosítására" - ismertette a WHO, hozzátéve, hogy ezt a vírustípust legalább 74 páciens szervezetében mutatták ki. A gyerekek közül ráadásul legalább húsznál koronavírus-fertőzést is megállapítottak, és az információk szerint legalább eg ygyerek belehalt a betegségbe.

A hepatitis a máj gyulladása, egy létfontosságú szerv, amely feldolgozza a tápanyagokat, szűri a vért és segít a fertőzések leküzdésében. Ha a máj gyulladt vagy sérült, működése károsodhat.

A WHO tájékoztatása szerint a bejelentett esetek többsége nem volt lázas, és az akut vírusos hepatitist okozó szokásos vírusokat - például a hepatitis A-, B-, C-, D- és E-vírusokat - egyik esetben sem mutatták ki.