BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Északi Áramlat: állami szintű terrorizmust emleget a Kreml

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az orosz külügyminisztérium szerint a vezeték megrongálódása az amerikaiaknak kedvez.

Az állami szintű terrortámadás lehetőségét is felvetette csütörtökön az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetéket megrongáló rendkívüli eseményekkel kapcsolatban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, hangsúlyozva, hogy a történtek kivizsgálása nemzetközi együttműködést igényel.

Fotó: Cornelius Poppe / NTB / AFP

A szóvivő a két gázvezetékkel történteket példátlan jellegű eseményeknek nevezte újságíróknak nyilatkozva.

Nyilvánvaló, hogy itt több ország együttműködésére lesz szükség. Olyan körülmények között, amikor a kommunikáció akut hiánya tapasztalható, és sok ország nem hajlandó velünk együttműködni ilyen érzékeny területeken, sok kérdés merül fel. Ez rendkívül veszélyes helyzet, amely sürgős vizsgálatot igényel.

– fogalmazott Peszkov, majd így folytatta:

Ez egy incidens. Egyelőre nem tudunk egyértelműbb minősítést adni. (…) Természetesen nagyon nehéz lenne elképzelni, hogy egy ilyen terrorcselekményre valamilyen állam részvétele nélkül kerülhetett volna sor.

A szóvivő ugyanakkor lehetetlennek nevezte, hogy választ adjon arra a kérdésre, amely Oroszország és az Egyesült Államok együttműködésére vonatkozott a kérdés kivizsgálásában, mivel elmondása szerint a két ország biztonsági szervei között nincs semmilyen érdemi kapcsolat és együttműködés. 

Nem tudott felelni arra sem, hogy technikailag újraindítható lesz-e valaha a korábban működő Északi Áramlat 1.

Arra a  – CNN-től származó – értesülésre, amely szerint orosznak tűnő hadihajókat láttak a sérült csövek térségében, Peszkov emlékeztetett rá, hogy a Balti-tengerről van szó, és a NATO-tagországoknak azon a vidéken sokkal több repülő, úszó és egyéb haditengerészeti eszköze észlelhető, ezért – mint mondta – ezek teljesen ostoba, mondjuk úgy, hogy elfogult hírek.

Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zaharova ugyancsak csütörtökön szintén arról beszélt, hogy 

a régió egyszerűen tele van a NATO katonai infrastruktúrájával és emlékeztetett rá, hogy a szövetség júliusban a dán Bornholm sziget közelében mélytengeri gyakorlatot tartott.

A szóvivő egy reggeli interjúban arról is beszélt, hogy az Északi Áramlat vezetékei Dánia és Svédország kizárólagos gazdasági övezetében rongálódtak meg, amelyet teljes mértékben az amerikai hírszerző szolgálatok ellenőriznek.

A politikus kifejtette azt is, hogy az Egyesült Államok a leállás haszonélvezője, mivel ez lehetőséget nyitott számukra arra, hogy megnöveljék az Európai Unióba irányuló cseppfolyósítottgáz-szállításaikat. Úgy vélekedett, hogy a kialakult állapotok az európai országoknak hátrányosak. A baleset idején egyébként a vezetékeken nem érkezett gáz Európába, miután a Gazprom leállította a szállításokat.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.