Az izraeli kormány visszavonta Rijád al-Malki palesztin külügyminisztertől izraeli beutazási és szabad mozgást biztosító engedélyét büntetésből amiatt, hogy a Palesztin Hatóság a hágai székhelyű Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) fordult Ciszjordánia státusával kapcsolatban – jelentette a Háárec című újság hírportálja vasárnap.

Business And Economy In Tel Aviv Israeli flags are seen near Carmel Market (Shuk Ha'Carmel) in Tel Aviv, Israel on December 30, 2022. (Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Fotó: Getty Images

Rijád al-Malki miniszter Brazíliában tett hivatalos látogatása után Jordániából Ciszjordániába érkezett, ahol arról tájékoztatták, hogy az izraeli kormány hétvégi döntése értelmében már nem érvényes a Palesztin Hatóság (PH) területén és Izraelben számára szabad mozgást biztosító utazási engedélye. 

 A jogosultság megtagadása durván sérti az Izrael és a PH közötti megállapodásokat, és célja annak bizonyítása, hogy Izrael úgy gondolja: fennhatósága van a megszállt területek fölött

– közölte a lappal Ahmed al-Deek, a miniszter politikai tanácsadója. „E lépés hatására nem változnak meg a PH vagy a külügyminiszter tervei, még akkor sem, ha Izrael akadályozza a mozgását az Izrael és Ciszjordánia közötti átkelőhelyeken” – tette hozzá Al-Deek.

A palesztin külügyminiszter megfosztása eddigi engedélyétől része volt az új izraeli biztonsági kabinet első, pénteki döntésének, amelyben szankciócsomagot állítottak össze a palesztin vezetőkkel szemben. 

Azért büntetik őket, mert december végén, egy nappal a hatodik Netanjahu-kormány eskütétele után az ENSZ Közgyűlése megszavazta azt a palesztin javaslatot, amelynek értelmében a testület szakvéleményt kér a hágai Nemzetközi Bíróságtól arról, hogy Izrael de facto annektálta-e már az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániát. A megtorlás részeként az izraeli miniszterek büntetőintézkedéseket vezettek be azon magas rangú palesztin tisztségviselőkkel szemben, akik népszerűsítették az ENSZ-ben a palesztin kérést.