Ukrajna támogatásáról, az energiafüggőségről, a gazdasági együttműködésről és a vitás gazdaságpolitikai kérdésekről kezdett tárgyalást az amerikai elnök és az Európai Bizottság elnöke pénteken Washingtonban. Joe Biden a Fehér Házban fogadta Ursula von der Leyent, aki szűk másfél év elteltével látogatott újra az Egyesült Államokba. Joe Biden a megbeszélés előtt emlékeztetett arra, hogy két évvel korábban, hivatalba lépése után egy új korszakot ígért az Egyesült Államok és az viszonyában mind a biztonsági, mind a gazdasági együttműködés terén.

Fotó: AFP

Az amerikai elnök, aki történelminek nevezte az Oroszország elleni szankciókat, kiemelte: egyetértenek abban, hogy továbbra is kiállnak Ukrajna mellett, és biztonsági támogatást nyújtanak az országnak. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok segítséget nyújtott az Európai Unió energiabiztonságának fokozásában. Megjegyezte, hogy az Egyesült Államok megkétszerezte a leszállított cseppfolyósított gáz mennyiségét, és megemlítette az ellátási láncok zavartalan működésének fontosságát a két kontinens között. 

Joe Biden elismeréssel szólt a zöldenergiára épülő iparba történő európai befektetésekről, amelyek munkahelyeket teremtenek. Hozzátette, hogy ezek a gazdasági lépések egybeesnek az amerikai inflációcsökkentési törvényben szereplő törekvésekkel, amiről megbeszélésükön részletesen is beszélnek majd. Ursula von der Leyen a kétoldalú tárgyalás előtt megerősítette, hogy beszélni szeretne a két fél között vitát okozó inflációcsökkentési törvényről, ugyanakkor nagyszerűnek nevezte, hogy az Egyesült Államok komoly beruházásokat irányít a környezetkímélő technológiák felé.

Rekordösszeget szán Joe Biden Kína elrettentésére – itt az irdatlan hadibüdzsé

A tavalyinál 3,2 százalékkal magasabb védelmi költségvetést terjeszt be a Fehér Ház, hogy biztosítsa erőfölényét Pekinggel szemben.

Az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok nem csak partnerek, de jó barátok is, ami megnyilvánul akkor is, amikor közös cselekvésről van szó. Óriási segítségnek nevezte az Egyesült Államok támogatását az európai kezelésében, vagyis a hozzájárulást az Európai Unió azon törekvéséhez, hogy megszüntesse az orosz fosszilis energiahordozóktól való függőséget a cseppfolyósított gáz szállítása révén. 

Hozzátette, hogy partnerként közösen támogatják Ukrajnát a szabadságért és függetlenségért vívott harcában, és határozottan lépnek fel a közös értékek védelmében.

A találkozó előtt hivatalos források azt közölték, hogy az amerikai elnök és az Európai Bizottság vezetője várhatóan megállapodik abban, hogy egyeztetések kezdődnek az Európai Unió szabadkereskedelmi jellegű státuszáról az Egyesült Államokban, amely hasonló jogokat biztosítana európai gazdasági szereplők számára, mint az Egyesült Államokkal szabadkereskedelmi megállapodásban álló Kanadának és Mexikónak.

Az amerikai elnök tavaly ősszel jelentette be a törvényt, amely egyebek között 430 milliárd dollár támogatást tartalmaz adókedvezmény formájában a zöldgazdasághoz kapcsolódó, az Egyesült Államokban gyártott termékekre. Az Európai Unió álláspontja szerint az amerikai törvény protekcionista elemeket tartalmaz, és ellenlépéseket helyezett kilátásba. A vita kezelésére tavaly tárgyalócsoportot hozott létre Brüsszel és Washington. Decemberben Joe Biden Emmanuel Macron francia elnökkel találkozva elismerte, hogy a törvényben vannak bizonyos hibák, amelyek javításra szorulnak.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió azonnali tárgyalásokat kezd, hogy az Európában bányászott és feldolgozott kritikus fontosságú ásványok után is alkalmazható legyen az amerikai zöldátállás keretében elektromos járművekre járó adókedvezmény – közölték az amerikai elnök és az Európai Bizottság elnökének washingtoni találkozója után helyi idő szerint pénteken. 

Joe Biden és Ursula von der Leyen a Fehér Házban tárgyalt, utána közleményt adtak ki. Ebben megállapították, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió között tavaly létrehozott munkacsoport eredményesen dolgozott a két fél közötti kapcsolatok elmélyítésében, gyakorlati lépéseket tettek „a kihívások mérséklésében”. Az európai–amerikai viszonyban az amerikai inflációcsökkentési törvényben szereplő, a zöldátállást segítő állami támogatás tavaly feszültséget váltott ki, azt az európai fél protekcionista lépésként elutasította. A pénteken bejelentett tárgyalássorozat célja a közlemény szerint egy olyan megállapodás kidolgozása, amely segíti a két fél ásványkitermelését és -feldolgozását, egyben csökkenti az ilyen alapanyagokra vonatkozó stratégiai függőség csökkentését. 

Az Egyesült Államok és az Európai Unió megállapodott arról is, hogy elindítja a párbeszédet a tiszta energia ösztönzéséről (Clean Energy Incentives Dialogue), amely segít összehangolni a két fél azonos célból induló zöldgazdasági programjait, valamint kiküszöbölni a fennakadásokat a transzatlanti kereskedelemben és beruházásokban. A párbeszéd a két fél közötti kereskedelmi tanácsban zajlik majd, és ösztönzi az információcserét harmadik országok nem piaci politikáiról és gyakorlatáról – olvasható a dokumentumban, amely ilyen harmadik országként nevesíti Kínát.

Joe Biden és Ursula von der Leyen tárgyalása után megerősítették a két fél Ukrajna melletti tartós kiállását és további támogatását. Közös büntetőintézkedéseket is bejelentettek olyan harmadik országbeli szereplők ellen, bárhol a világban, amelyek segítenék Oroszországot az Ukrajna ellen vívott háborújában. Közölték, együtt dolgoznak azon, hogy tovább korlátozzák Oroszország bevételeit, miközben a feltörekvő és fejlődő országok változatlanul hozzájutnak a szükséges energiahordozókhoz. A közlemény a G7+ csoport által bevezetett ársapkát jelöli meg ennek eszközeként, amelyet a tengeri kitermelésű orosz eredetű nyersolajra és olajtermékekre is alkalmaznak.