Közélet

Bejrútban igyekszik enyhíteni a közel-keleti feszültséget Borrell

Libanon és Izrael között egyre hevesebb rakétacsapások zajlanak, ez pedig a háború eszkalációjával fenyeget. Josep Borrell Libanonba utazott, hogy a konfliktus békés rendezéséről tárgyaljon. Izrael kész lehet arra, hogy két fronton is harcoljon, ha Bejrút belekeveredne a háborúba.

Óva intett az kül-és biztonságpolitikai főképviselője szombaton Bejrútban attól, hogy a Közel-Keleten regionális méretűvé szélesedjen az izraeli-palesztin konfliktus.

Fotó: AFP

Muszáj elkerülni a válság regionálissá duzzadását a Közel-Keleten. Libanonnak semmiképpen nem szabad belesodródnia egy regionális konfliktusba

– jelentette ki Josep Borrell a libanoni miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Egy olyan konfliktusból, amely már az egész térségre kiterjedt, senki nem kerülhet ki győztesen – tette hozzá, megjegyezve, hogy ennek a figyelmeztetésnek Izrael is a címzettje.

Josep Borrell libanoni vezetőkkel - köztük Nadzsib Mikáti kormányfővel és Nabih Berri házelnökkel - folytatott tanácskozása után beszélt újságírók előtt. Az uniós főképviselő a Gázai övezeti háborúról, annak hatásairól és az izraeli-libanoni határon kialakult helyzetről tárgyalt Bejrútban.

A Hezbollah nem mer háborúba szállni Izrael ellen

Hiába gyilkolta meg – feltehetően – Izrael a Hamász egyik magas rangú vezetőjét Libanonban, a Hezbollah így sem mer háborút indítani Tel-Aviv ellen. A sok ország által terrorszervezetnek tartott Hezbollah ezzel szembemegy saját korábbi ígéreteivel. A szervezet vezetője, Haszan Naszrallah még augusztusban azt mondta, hogy bármilyen közvetlen izraeli támadás Libanon ellen totális háborút von maga után.

A sajtótájékoztatón kiemelte: 

aggasztónak tartja a tüzérségi és rakétapárbajok egyre gyakoribbá válását az Izrael és Libanon közötti határon, az úgynevezett kék vonalnál.

A kék vonal az a demarkációs vonal, amely mögé az izraeli erők 2000-ben kivonultak Dél-Libanonból. Csaknem három hónappal az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti háború kirobbanása után mára szinte mindennapossá váltak az összetűzések az Irán támogatását élvező libanoni Hezbollah milícia és az izraeli hadsereg között a határnál.

Az utóbbi napokban különösen fenyegetővé vált a konfliktus kiszélesedésének veszélye, miután Izrael kedden Bejrút egyik déli elővárosában dróntámadásban megölte Száleh Arúrit, a Hamász második legmagasabb rangú vezetőjével. A Hezbollah szombaton jelezte: a csapás megtorlásaként rakétákat lőttek ki egy észak-izraeli katonai bázisra.

Úgy gondolom, a háborút muszáj elkerülni, és van is mód arra, hogy a diplomáciai eszközök diadalmaskodjanak

– fogalmazott Borrell.

 

Bejrút Hezbollah Josep Borrell Hamász Libanon
Kapcsolódó cikkek