Közélet

Az ENSZ gázai szervezete segíthetett a Hamász októberi terrortámadásában

Márciusban elkészül egy ENSZ-jelentés, amelyben azt vizsgálják, hogy a szervezet palesztin menekültekért felelős ügynöksége segített-e a Hamásznak az október 7-i terrortámadásban. Az ügynökség 13 ezer alkalmazottja közül 12 embert vádoltak meg. Izrael a szervezet feloszlatását követeli.

A jövő hónap elejére elkészül az előzetes jelentés Izrael azon állításának kivizsgálásáról, miszerint az ENSZ palesztin menekültekért felelős ügynökségének (UNRWA) több alkalmazottja részt vett az Izrael elleni október 7-i terrortámadásában – közölte kedden a világszervezet. Izrael az UNRWA 13 ezer alkalmazottja közül 12 embert vádolt meg azzal, hogy részt vettek a Hamász palesztin terrorszervezet által elkövetett mészárlásban. Izrael az ügynökség feloszlatását követeli.

A portrait of a one of the people taken captive or killed by Hamas militants during the Supernova music festival attack on October 7, is reflected in the water during a visit at the site where the deadly incident took place near Kibbutz Reim in southern Israel, on January 11, 2024, amid continuing battles between Israel and Hamas in Gaza. (Photo by JACK GUEZ / AFP)
Az ENSZ gázai szervezete (UNRWA) segíthetett a Hamász októberi terrortámadásában.
Fotó: AFP

Az UNRWA libanoni képviselője, Dorothee Klaus Bejrútban újságíróknak arról számolt be, hogy a híreket követően 19 adományozó felfüggesztette a szervezet pénzügyi támogatását.

Március elején előzetes vizsgálati jelentésre számítunk, amelyről azt feltételezzük, hogy az adományozók majd ennek alapján felülvizsgálják döntéseiket az UNRWA-nak nyújtott támogatás felfüggesztésével kapcsolatban

– jelentette ki Klaus.

A Hamász nem kér a tűzszünetből, Izrael kivonulását követeli

A terrorszervezet a megmaradt túszok kiszabadításába is beleegyezne. Ha az izraeli hadsereg kivonulna, akkor legalább 40 napig fennállna a tűzszünet.

Az ENSZ felügyeleti hivatala végzi majd a vizsgálatot. Az UNRWA közölte, hogy hamar léptek az ügyben, hiszen a szervezet vezetője, Philippe Lazzarini elbocsátotta a feltételezhetően érintetteket, és erről tájékoztatta António Guterres ENSZ-főtitkárt, az Egyesült Államokat, valamint a további támogatókat.

Az esetet követően olyan vádak is napvilágot láttak, amelyek szerint az UNRWA-nál ezenfelül vagy 190 alkalmazott is kapcsolatban áll a Hamásszal vagy az Iszlám Dzsihád fegyvereseivel, ugyanakkor sem Izrael, sem más hivatalos forrás nem osztott meg erről hivatalos dokumentumokat.

Guterres még januárban az UNRWA feladatainak fontosságát hangsúlyozta, míg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint a Hamász terroristái beszivárogtak az ENSZ-szervezetbe.

Az UNRWA-t, az ENSZ első önálló ügynökségét 1949-ben hozták létre, az első arab–izraeli háború idején.

 

Izrael UNRWA Hamász terrortámadás
Kapcsolódó cikkek