Megszavazta az amerikai belbiztonsági miniszter hivatali elmozdítására irányuló eljárást a képviselőház kedden, ami után a szenátusban is elindul a vita Alejandro Mayorkas politikai sorsáról. A kongresszus alsóházában az Egyesült Államok déli határán kialakult migrációs válsághelyzet, az illegálisan érkezők rekordszáma miatt kezdeményeztek úgynevezett impeachment eljárást a Biden-kormányzat határőrizetért felelős tagjával szemben a többségben politizáló republikánusok.

Fotó: AFP

A hivatali elmozdításról szóló kezdeményezés a múlt héten még nem kapta meg a többséget a képviselőktől, majd kedden újra szavazásra bocsátották a kérdést, amikor szűk többséggel átment a javaslat. Az impeachment szabályai szerint az eljárás a szenátus előtt folytatódik, amelynek döntenie kell, hogy eltávolítják-e hivatalából a határbiztonságért is felelős belbiztonsági minisztert, Alejandro Mayorkast.

A várakozások szerint nincs politikai realitása annak, hogy a demokrata többségű szenátusban többséget kapna a miniszter menesztése.

Ezt Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke is elismerte kedden, ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy „Mayorkas egy kivételes eset az Egyesült Államok történelmében, mert egyetlen miniszter sem okozott még nála több kárt az országnak”. A képviselőházi impeachment eljárást arra alapozták a republikánus kezdeményezők, hogy Alejandro Mayorkas tudatosan figyelmen kívül hagyta a hatályos bevándorlási törvényeket, amivel rontotta a helyzetet.

Amerikai adminisztráció minisztere ellen kongresszusi döntés alapján eddig egyszer, még 1876-ban indult hivatali elmozdításról szóló eljárás.

Az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás az elmúlt három évben egyre komolyabb nagyságrendet öltött. Mexikó felől a 2023 szeptemberének végén zárult pénzügyi évben csaknem 2,5 millió embert tartóztattak fel a határon, akiknek nagy részét rövid őrizetbe vétel után beengedték az Egyesült Államokba. Tavaly decemberében a déli határon feltartóztatott illegálisan átlépők száma egyetlen hónap alatt meghaladta a 300 ezret, ami történelmi rekord volt.

Az új amerikai bevándorlási törvény ügye nehezen mozdul előre: Mike Johnson nemrég azt nyilatkozta, hogy a képviselőház republikánusai ellenzik a szenátus bevándorlási törvényjavaslatát, mert az kudarcot vall az Egyesült Államok határának biztosításához szükséges összes politikai területen, és valójában csak több illegális bevándorlásra ösztönözne.