BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elon Musk, Trump elnök szövetségese: az AfD az utolsó reménysugár Németország számára

A jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) támogatására szólította fel a németeket Elon Musk milliárdos, Donald Trump elnök szövetségese. Véleményét a Welt am Sonntagban tette közzé németül – a helyzetre jellemző, hogy tiltakozása jeléül a német lap szerkesztője menten felmondott.

Az európai közvélemény a nyári uniós választások tanúsága szerint jobbra tolódott, a radikális jobboldali pártokat azonban a többiek továbbra is az elmúlt választásokon megszokott „karanténban” tartják, a hatalomtól távol tartva őket. Az atlanti térségben lezajlott jobbra tolódás jellemző epizódja: Elon Musk a radikális jobboldali AfD támogatására kérte a németeket, a cikkét szombaton internetes kiadásában közlő német lap véleményrovatának szerkesztője erre menten felmondott.

Elon Musk: az AfD nem szélsőséges párt
Elon Musk: az AfD nem szélsőséges párt / Fotó: AFP

Az európai politikai paletta hagyományos felosztása az elmúlt évek eseményei nyomán kaotikus jelleget öltött: a patrióta, hagyományos értelemben konzervatív pártok szerint a régi jobboldal elment balra, az általa a spektrumon üresen hagyott helyet pedig a korábbi radikálisok maguknak követelik. A folyamat fontos állomása volt a Patrióták Európáért párt megalakulása a magyar miniszterelnök Orbán Viktor aktív közreműködésével. A csoportban és környékén elhelyezkedő pártok visszautasítják, hogy szélsőségesnek nevezzék őket, és a politikai közép elfoglalására készülnek, kitörve a karanténokból.

Ilyen szélsőséges pártnak számított Németországban az  Alternatíva Németországnak (AfD), amely az európai és a tartományi választásokon 2024-re jelentősen megerősödött, és az Európai Néppártban helyet foglaló, szerintük balra tolódott CDU helyett a hagyományos jobboldali értékeket képviselve nyernének szavazókat.

Eközben az Egyesült Államokban a novemberi választásokon a jobboldali Republikánus Párt visszaszerezte a hatalmat a Demokrata Párttól. A három hét múlva hivatalba lépő Donald Trump majdani gazdaságpolitikája egyik fő alakítójának szánja Elon Muskot, a Tesla-vezér milliárdost, aki korábban sem rejtette véka alá, hogy Németország esetében az AfD-t tekinti politikai szövetségesnek.

Elon Musk: az AfD képviseli a politikai realizmust

Musk a múlt héten a tulajdonában álló X-en már közzétette, hogy szerinte „egyedül az AfD mentheti meg Németországot”.

Szombati írásában – jelenti az MTI – úgy fogalmazott: az AfD

az utolsó reménysugár

Németország számára. Ők képviselik a „helyes álláspontot” a gazdaság, az energetika és a bevándorlás kérdéseiben, összefoglalóan „a politikai realizmust”. 

Musk a német lapban kifejtette: „Egyértelműen hamis szélsőjobboldali pártnak beállítani az AfD-t, hiszen a párt vezetője, Alice Weidel azonos nemű partnerével, egy Srí Lanka-i származású nővel él együtt. Ez tényleg Hitlerre hasonlítana? Ugyan már, kérem!”

Németországban a szociáldemokrata Olaf Scholz vezette baloldali koalíció összeomlása miatt februárban előrehozott választásokat tartanak.

A szerkesztő felmondott, a főszerkesztő vitába lépett Muskkal

Röviddel az írás megjelenése után Eva Marie Kogel, a Welt am Sonntag véleményrovatának szerkesztője az X-en jelentette be, hogy felmondott a lapnál, közzétette a Musk véleménycikkéhez vezető linket.

Jan Philipp Burgard, az újság kijelölt főszerkesztője és Ulf Poschardt, a lap január 1-jén hivatalba lépő kiadója a Reutersnak a következőt nyilatkozták: „a demokrácia és az újságírás a véleménynyilvánítás szabadságából táplálkozik, és ebbe beletartozik az egymással szemben álló álláspontok ütköztetése is”. Szerintük a Musk cikke körüli eszmecserék „igazán tanulságosak” voltak. 

Burgard egyébként nem ért egyet Muskkal. A véleménycikk alatt a lap közölte az ő válaszát is.

Musk diagnózisa (az ország állapotáról) helyes, de a megoldási javaslata, miszerint csak az AfD menthetné meg Németországot, végzetes tévedés

– írta, mert a párt kivezetné Németországot az Európai Unióból, közeledne Oroszországhoz, és Kínával is a kiegyezésre törekedne.

A német karantén az AfD ellen él az előrehozott választások előtt

Az AfD ellen nem csak a politikai színtéren folyik kiszorítósó harc, a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) 2021-ben az alaptörvénnyel ellentétes szélsőjobboldali törekvések gyanúja miatt megfigyelés alá vette a pártot. 

Az AfD a felmérések szerint a második legnépszerűbb politikai erő, de több párt is jelezte, hogy nem lesz hajlandó szövetségi szinten együttműködni vele – a karantén él Németországban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.