Az elmúlt három hónap eseményei, valamint a felfokozott hangulat vezetett Milos Vucevic miniszterelnök lemondásához – emelte ki a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő, Baráth Gábor Gergely.
„November elsején Újvidéken tragédia következett be, amelynek következményeként az egyetemi hallgatók tiltakozásba kezdtek, illetve blokád alá vették az egyetemeket. A tiltakozó egyetemisták négypontos követelést fogalmaztak meg az állam irányába. A hallgatókhoz csatlakoztak a mezőgazdasági termelők, tanárok, végzős diákok, polgárok” – mondta Baráth.
Hozzátette: az elmúlt hetekben folyamatossá váltak a tiltakozó séták, tüntetések Szerbia-szerte. Hangsúlyozta, hogy a 2024-es év folyamán a mezőgazdasági termelők több alkalommal tiltakoztak, a tanügyi szakszervezetek úgyszintén, tehát nem volt meglepő, hogy támogatják az egyetemistákat.
Fontos, hogy a szerbiai ellenzék az elmúlt két-három hónapban igyekezett ellehetetleníteni a parlament munkáját olyan fontos kérdések esetében, mint az ország 2025-ös költségvetésének elfogadása
– emelte ki a történész. Kedd hajnalban Újvidéken támadás ért egyetemi hallgatókat. Ez volt az utolsó csepp a pohárban, a miniszterelnök délelőtt bejelentette lemondását.
Aleksandar Vucic köztársasági elnök sajtótájékoztatót tartott, amelyen elítélte az egyetemisták elleni támadást. Bejelentette, hogy a következő tíz napban fog kiderülni, hogy új kormány alakul, vagy előrehozott választás lesz-e Szerbiában.
„A jelenlegi kormány a következő technikai mandátumban folytatja munkáját – tette hozzá a történész. – Az elnök kizárta annak lehetőségét, hogy szakértői vagy átmeneti kormány alakuljon. Bejelentette, hogy elnökként mind a tizenhárom egyetemistát, illetve tanárt, akik ellen az elmúlt hetekben, hónapokban, eljárás indult, elnöki kegyelemben fogja részesíteni, az elmúlt két nap sajtótájékoztatói ellenére folytatódnak a tüntetések.”
Fordulat: Magyarország szomszédjában már jobban keresik a szakmunkásokat, mint az informatikusokat
Átalakulóban a szerb munkaerőpiac, a programozókat fizetik ugyan a legjobban, de egyre keresettebbek a szakmunkások. A hivatalos statisztikák szerint 300 ezer szerb dolgozik külföldön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.