Ukrajna kilenc drónnal támadta a Török Áramlatot: a pilóta nélküli repülőgépek egy kompresszorállomást vettek célba a dél-oroszországi Krasznodar régióban. A létesítményben nem keletkezett kár és sérülés sem történt, az orosz légvédelem lelőtte a drónokat.
Az esetről hírt adó Reuters nem tudta más forrásból megerősíteni az eseményeket, Kijev nem kommentálta a támadást. A Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat az utolsó vezeték, amelyen keresztül orosz gáz érkezik Európába, köztük Magyarországra, miután az ukrajnai tranzit leállt.
Mint ismert, tavaly augusztusban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy országa nem újítja meg az Orosz Föderációval kötött, 2024 végén lejáró gáztranzit-megállapodást.
Vlagyimir Putyin orosz elnök később jelezte, hogy az Orosz Föderáció nem utasítja el az Ukrajnán áthaladó gáztranzitot, szeretné, ha ez a csatorna nyitva maradna. Zelenszkij decemberben bejelentette, hogy beleegyezik az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjába, ha a nyugati országok a konfliktus végéig nem fizetnek az Oroszországnak a fűtőanyagért.
Ebbe értelemszerűen Putyin nem ment bele, így jelenleg csak déli irányból érkezik gáz Magyarországra és több európai országba. Érdemes megemlíteni, Magyarország ukrajnai tranzitnak való kitettsége 2021. októberben szűnt meg a Török Áramlatra és a Balkáni Áramlatra csatlakozó szerb–magyar interkonnektor üzembe helyezésével.
Oroszország az ukrajnai tranzit lezárása után is megtalálja a módját, hogy gázt exportáljon
Oroszország a cseppfolyósított földgáz exportjának bővítését tervezi, miközben a vezetékes gázt más vevőkhöz, például Kínához irányítja. Idén az is a figyelem középpontjában áll, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hogyan dönt az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.