A Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti keddi, nagy téttel bíró, mintegy kétórás telefonbeszélgetés során a két vezető az ukrajnai háború lezárásáról, valamint az ehhez szükséges tűzszünet feltételeiről egyeztetett.
A CNN értesülései alapján az orosz és amerikai források szerint is „jó eredményekkel zárult a beszélgetés”, amely egy hónappal a két vezető első, az ukrajnai háború kirobbanását követő telefonhívása után történt meg.
Trump legfontosabb célja az volt, hogy megegyezésre jusson Putyinnal egy lehetséges tűzszünet feltételeiről, amely múlt heti ukrán–amerikai tervezetét Moszkva elutasította.
Ezek közül a legkritikusabb kérdés az elfoglalt területekről szól, amelyek visszaszerzését az ukrán kormány a „vörös vonalnak” nevezte, és amelyről még egy békemegállapodás esetében sem lennének hajlandóak lemondani.
Oroszország azonban nemcsak az elmúlt három évben, hanem az utóbbi hónapokban is jelentős előretöréseket ért el a frontvonal északi és déli részén is, szinte kiszorítva az ukránokat a Kurszki régióból – amely során több ezer katonát kerítettek be –, Zaporizzsjánál pedig több település elfoglalásával törték meg a patthelyzetet.
Putyin emiatt keményen kritizálta a tűzszüneti javaslatot, amely szerinte „kizárólag Ukrajna érdekét szolgálja”, és „Kijev erőinek az újraszervezését segíti elő”.
Kremli források szerint a telefonhívást követően az orosz elnök megparancsolta a hadseregnek, hogy azonnal állítsák le az ukrán energetikai infrastruktúrával szembeni támadásokat – ez a szünet 30 napig tartana.
A beszélgetés során orosz–ukrán hadifogolycseréről is megegyeztek, amely először 175 katonát jelentene mindkét féltől. Ezen felül Moszkva a jóakarata jeléül Kijevbe szállítja az ukrán fegyveres erők 23 súlyosan sebesült katonáját, akiket Oroszországban kezelnek.
A Fehér Ház szóvivője szerint a vezetők megállapodtak abban, hogy a moszkvai és kijevi tisztviselők azonnal elkezdjenek tárgyalni a a teljes tűzszünetről és a tartós békéről – ennek ismét Szaúd-Arábia a házigazdája.
Putyin azonban saját feltételeket is hozott a beszélgetésre: az Ukrajnának nyújtott katonai és hírszerzési segélyek azonnali leállítását kérte Trumptól és a nyugati szövetségesektől.
A Kreml szerint az orosz elnök, miután megerősítette alapvető elkötelezettségét a konfliktus békés rendezése mellett, kijelentette: kész arra, hogy amerikai partnereivel együtt alaposan kidolgozza a rendezés lehetséges módjait, amelyeknek átfogónak, fenntarthatónak és hosszú távúnak kell lenniük. „És természetesen figyelembe kell venni a válság kiváltó okainak felszámolásának feltétlen szükségességét, Oroszország jogos érdekeit a biztonság területén” – idézték Putyint.
Az amerikai elnök 30 napos tűzszünet bevezetésére irányuló kezdeményezésével összefüggésben az orosz fél számos fontos pontot vázolt fel egy esetleges tűzszünet hatékony ellenőrzésének biztosításához a frontvonal teljes hosszában, az ukrajnai kényszerbesorozás leállításának szükségességével és az ukrán fegyveres erők újrafegyverzésével kapcsolatban.
Megemlítették továbbá a „kijevi rezsim” tárgyalási képtelenségével kapcsolatos komoly kockázatokat, amely többször szabotálta és megszegte az elért megállapodásokat. Felhívták a figyelmet az ukrán fegyveresek által „a kurszki régió civil lakossága ellen elkövetett barbár terrorista bűncselekményekre” is.
Trump és Putyin a beszélgetés során más geopolitikai ügyekre is kitért, beleértve az izraeli háborút és a vörös-tengeri válságot. A két vezető megegyezett abban, hogy közös erőfeszítéseket fognak tenni
Ez pedig hozzájárul majd az orosz–amerikai kapcsolatok általános légkörének javításához. A Kreml szerint pozitív példa erre az ENSZ-ben az ukrán konfliktusról szóló határozat közös megszavazása.
A kétoldalú kapcsolatok normalizálása iránti kölcsönös érdeklődést Oroszország és az Egyesült Államok különleges felelősségének fényében fejezték ki a világ biztonságának és stabilitásának biztosításában. Ebben az összefüggésben számos olyan területet vizsgáltak meg, amelyeken országaink együttműködést alakíthatnának ki. Számos olyan elképzelést vitattak meg, amelyek hosszú távon a kölcsönösen előnyös gazdasági és energetikai együttműködés fejlesztésére irányulnak.
A telefonos találkozó mindkét fél számára sikerként könyvelhető el: a Fehér Ház közelebb hozta a békét és javított az orosz–amerikai kapcsolatokon, míg a Kreml megvethette a lábát Ukrajnában.
Trump emellett támogatta Putyin azon ötletét, hogy az Egyesült Államokban és Oroszországban jégkorongmérkőzéseket rendezzenek az NHL-ben és a KHL-ben játszó orosz és amerikai játékosok között.
Putyin is megszólalt a tűzszünet ügyében: támogatná, de csak igazságos feltételek mellett
Az orosz elnök ezt is megvitatja majd Donald Trumppal. Az amerikai–ukrán tűzszüneti tervezetet Oroszország csütörtökön elutasította, mivel Putyin szerint annak feltételei kizárólag Kijevnek kedveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.