BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre közelebb kerül egymáshoz Japán és a NATO

A kínai fenyegetés miatt jobb lenne, ha az észak-atlanti szervezet a csendes-óceáni térségben is nagyobb szerepet játszana. Japán pedig csatlakozik az ukrán katonák kiképzését segíő NATO-parancsnoksághoz.

A NATO aggódik Kína gyors ütemű fegyverkezése és a Tajvan közelében zajló hadgyakorlatok miatt – mondta Japánban újságíróknak a szervezet főtitkára, Mark Rutte, illetve felszólította a szervezet tagjait és a baráti országokat, hogy működjenek együtt a térségben a szabad és nyitott tengeri útvonalak fenntartása érdekében.

Mark Rutte NATO-főtitkár/Fotó: AFP

Beiktatása óta Rutte hétfőn látogatta meg először a szigetországot, ahol kedden Nakatani Gen hadügyminiszterrel találkozott, szerdán pedig Isiba Sigeru miniszterelnökkel folytat megbeszéléseket. A NATO-főtitkár szerint 

Kína Oroszország törekvéseit is támogatja, miközben gyors ütemben építi fegyveres erőit, beleértve a haditengerészetét is.

A NATO aggódik a Tajvan körüli kínai hadgyakorlatok miatt

Múlt szerdán a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) Keleti Hadszíntér Parancsnoksága hadgyakorlatot tartott a Tajvani-szoros középső és déli területein. A hadgyakorlatot elítélte az Egyesült Államok, Tajvan legfontosabb támogatója és fegyverszállítója , illetve Japán és az Európai Unió is aggodalmának adott hangot. Rutte szerint nem lehetünk naívak, és együtt kell feldolgoznunk, felmérnünk, hogy mi történik. Hozzátette, hogy a NATO aggódik Kína Tajvan körüli hadgyakorlatai miatt, és nagyon szoros figyelemmel kísérik az eseményeket.

A The Japan Timesnak adott interjújában Rutte Kína katonai fejlesztéseinek veszélyére figyelmeztetett, és úgy fogalmazott hogy Kína fegyveres erőinek fejlesztése, a védelmi iparba történő befektetései és a védelmi kapacitásai megdöbbentőek, de beszélt arról is, hogy Egyesült Államok azt szeretné, ha a NATO-tagok nagyobb szerepet vállalnának az indo-csendes-óceáni térségben.

Japán is segíti Ukrajnát

Japán szerin Kína fenyegetést jelent a térségben, és az elmúlt években felgyorsította a hadsereg fejlesztését, beleértve a nagy hatótávolságú cirkálórakéták válaszcsapási képeségeit. A japán hadügyminiszter a NATO-főtitkárral folytatott tárgyalás után bejelentette, országa azt tervezi, hogy csatlakozik az Ukrajnának nyújtott katonai felszerelés és kiképzés koordinálását végző NATO-parancsnoksághoz (NSATU). A parancsnokság csak szövetséges területen működik, és a szövetség szerint a NATO nem válik a konfliktus részesévé.

Az NSATU a németországi, wiesbadeni amerikai katonai bázison működik, és koordinálja az ukrán hadműveletek szempontjából kritikus katonai felszerelések beszerzését, szállítását és javítását, valamint a NATO-tagországokban történő kiképzést Ukrajna katonai hatékonyságának megerősítése érdekében.

Makatami szerint a japán hadügyminisztérium részvétele a parancsnokságban nagyon jelentős lesz az Ukrajna elleni orosz agresszió tanulságainak összegyűjtése szempontjából is. Az ajánlatot Rute üdvözölte, és mindketten Ukrajna támogatásának fontosságát hangsúlyozták.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.