A tettrekészek koalíciójában részt vevő országok április 4-én találkoznak Ukrajnában – szúrta ki a Magyar Nemzet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentését. Zelenszkij szerint a mostani megbeszélés lesz az első, mélyrehatóbb konzultáció a csoport tagjai között.
Március 2-án Keir Starmer brit miniszterelnök védnökségével ült össze Londonban az úgynevezett tettre készek koalíciója, ahol 16 ország deklarálta, hogy tovább segítik háborújában Kijevet. A csoport tagjai március 15-én virtuális konferenciát tartottak, majd március 27-én Párizsban 31 ország részvételével zajlott csúcstalálkozó.
A koalíció tagjai közül Keir Starmer brit miniszterelnök már többször kijelentette, hogy kész katonákat és légierőt küldeni Ukrajnába a harcok lezárulta után. Hasonlóan nyilatkozott Emmanuel Macron francia elnök, és Maria Malmer Stenergard svéd külügyminiszter szintén arról beszélt, hogy Stockholm békefenntartókat telepíthet Ukrajnába a háború befejezését követően.
Nyugati kollégáihoz csatlakozva Petr Pavel cseh államfő másfél hete közölte, hogy Csehország hajlandó csapatokat küldeni az esetleges békefenntartó misszióhoz. Más országok kevésbé lelkesek: Norvégia kormányfője, Jonas Gahr Störe szerint nem most van itt az ideje annak, hogy norvég katonák Ukrajnába küldéséről beszéljenek.
Giorgia Meloni olasz kormányfő szintén kijelentette, hogy az olasz hadsereg tagjai Olaszországban maradnak. Érdemes megemlíteni, hogy az Egyesült Államok nem csatlakozott a tettre készek koalíciójához, mivel Washington külön folytat tárgyalásokat Oroszországgal és Ukrajnával.
Nyugati cégek tömege szivárogna vissza Oroszországba
Nyugati cégek szondázzák az Oroszországba való visszatérés lehetőségét, de a jelentős beruházásokat eszközlő orosz vállalkozások elsőbbséget fognak élvezni – jelentette ki Makszim Resetynikov orosz gazdaságfejlesztési miniszter Najpjidóban újságíróknak, az ötödik orosz–mianmari kereskedelmi és gazdasági kormányközi bizottság ülését követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.