Az iráni külügyminisztérium bekérette a francia ügyvivőt, miután a francia külügyminiszter az elnyomó iráni rendszerrel való szembenállás gesztusaként méltatta Dzsafar Panahi iráni rendező Arany Pálma-díjjal elismert filmjét – közölte hétfőn az iráni állami hírügynökség.
Jean-Noel Barrot azt követően dicsérte az It Was Just an Accident (Csak egy baleset volt) című filmet, hogy az szombaton megkapta a legjobb filmnek járó Arany Pálma-díjat a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az iráni hírügynökség szerint a teheráni külügyminiszter Barrot „beavatkozó, felelőtlen és felbujtó állításai” miatt idézte be a francia ügyvivőt.
Kíméljenek meg bennünket, irániakat a leckéztetéstől. Semmiféle erkölcsi alapjuk nincs ehhez
– írta Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter az X közösségi platformon a franciáknak a Gázában folyó háborúval kapcsolatos hozzáállására utalva.
Franciaország a múlt héten konkrét akcióval fenyegette meg Izraelt, ha nem hagy fel a Gázában folyó offenzívával, és nem oldja fel a Gázának szánt humanitárius segélyekkel kapcsolatos korlátozásokat, de a fenyegetésnek nem lett foganatja.
Az It Was Just an Accident főhőse elrabol egy embert, akiről úgy gondolja, hogy ő kínozta meg a börtönben. Panahi titokban forgatta filmjét, nem nyújtotta be a forgatókönyvét az előírás szerint, mert tartott tőle, hogy akkor nem készíthetné el.
Az iráni állami média hazugság és rágalmazás keverékének és underground filmnek nevezte az alkotást, amelyet az Iránban előírt engedélyek nélkül készítettek.
Az állami televízió azt is kifogásolta, hogy Panahi a díjat átvéve nem hívta fel a figyelmet a palesztinok helyzetére köszönőbeszédében.
Az iráni Mizan igazságügyi híroldal pedig Panahi díját a „politikus cannes-i filmfesztiválnak” tulajdonította, arra utalva, hogy a rendező csak politikai nézetei miatt kapta meg az elismerést.
Az iráni reformpárti médiumok és aktivisták elismerően szóltak Panahiról. „Ez a győzelem nem véletlen – ez a humanista értékek és az emberi jogok felmutatása iránti fáradhatatlan elkötelezettség eredménye” – mondta Nargesz Mohammadi Nobel-békedíjas iráni aktivista.
Dzsafar Panahit Iránban húsz évre eltiltották a filmkészítéstől „rendszerellenes propaganda” miatt, miután 2009-ben a konzervatív Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök újraválasztása ellen demonstrált.
Panahi ennek ellenére titokban folytatta a munkát hazájában. 2022-ben börtönbe került, ahonnan 2023-ban éhségsztrájkját követően engedték szabadon.
Az iráni rendező Cannes-ban elmondta, hogy nem akar menekültstátuszt kérni akkor sem, ha további börtön vár rá hazájában. „Egyszerű. Nem tudok itt élni. Nem vagyok képes egy új országba, egy új kultúrába beilleszkedni. Vannak, akik rendelkeznek ezzel a képességgel, én nem” – mondta a fesztiválon.
Panahit rajongói tapssal és ujjongással fogadták Teheránban, amikor hétfőn megérkezett a repülője.
A film angol nyelvű előzetesét alább megtekintheti.
Állva tapsolták: filmkritikusok életműdíját kapta Szabó István
A napfény íze című filmje restaurált verziójának vetítése előtt, a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon vehette át Szabó István Oscar-díjas filmrendező a a filmkritikusok nemzetközi szövetségének életműdíját. A fesztiválközönség állva tapsolva fogadta a 87 éves Oscar-díjas rendezőt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.