BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ukrán bűnszervezetek támadják a magyarokat: már nyolcmilliárd forint kárt okoztak évente

Hamis banki oldalak, sms-ek és kamu nyomozások: az ukrán online csalók módszerei egyre kifinomultabbak. Az ukrán bűnszervezetek magyarokat céloznak, a kormány pedig új intézkedésekkel védene a digitális csalások ellen.

A magyar hatóságok felszámoltak egy ukrán bűnszervezethez köthető, 19 tagból álló hálózatot, amely internetes csalásokkal ejtett csapdába magyar áldozatokat. Orbán Viktor miniszterelnök szerint egyetlen óvatlan kattintás is elviheti egy egész család életmegtakarítását – írta a Magyar Nemzet.

Anonimous,Man,In,The,Hoodie,In,Dark,Studio,Typing,Text
Sikeres az online csalások elleni harc, hatalmas összeget szerzett vissza a hatóság ukrán bűnszervezet
Az ukrán bűnszervezetek magyarokat céloznak, a kormány pedig új intézkedésekkel védene a digitális csalások ellen / Fotó: Mike_shots

A kormányfő hangsúlyozta: a szerdai kormányülésen kiemelten foglalkoznak a témával, mivel a csalók évente körülbelül nyolcmilliárd forintnyi kárt okoznak. 

A tervek szerint újabb intézkedéseket vezetnek be, hogy fellépjenek a határon átnyúló hekkertámadásokkal szemben.

A probléma országos szintű:

  • 2023-ban több mint 18 ezer sikeres online csalás történt, összesen több mint 23 milliárd forint kárt okozva.
  • A tendencia nem javul – 2024 második felében csak a harmadik negyedévben 4676 esetet regisztráltak;
  • az utolsó három hónapban pedig több mint 8,2 milliárd forint kár keletkezett, főként bankkártyás és elektronikus fizetésekkel kapcsolatos visszaélésekből.

A csalók nem válogatnak: a 18–29 éves korosztály tagjai ugyanúgy célpontok, mint a nyugdíjasok. Előbbiek gyakran túl magabiztosak, utóbbiak pedig kiszolgáltatottabbak – különösen, ha a havi nyugdíjuk vagy életük megtakarítása kerül veszélybe. Az MNB adatai szerint minden negyedik online csalás áldozata időskorú.

Folyamatosan fejlődnek az ukrán bűnszervezetek

Az elkövetési módszerek egyre kifinomultabbak: a csalók hamis banki weboldalakkal, adathalász e-mailekkel, telefonos trükkökkel, kamu nyomozásokkal vagy épp szerelmi kapcsolat színlelésével próbálnak adatokat és pénzt kicsalni. Megtévesztő kuponok, hamis nyereményjátékok, piactéri átverések, szoftvertelepítésre csábító kamu hibajelzések mind az arzenál részei.

A legújabb trükk az úgynevezett „rejtett előfizetéses csalás”: az első online vásárlás után az áldozat tudta nélkül rendszeres levonásokat indítanak, sokszor csak hónapok múlva derül ki, miért apad a bankszámla.

Az MNB és a hatóságok folyamatosan figyelmeztetnek, de a lakosság csaknem hatvan százaléka már találkozott ilyen próbálkozással, és minden hetedik embernek már kára is származott belőle. 

A legtöbb támadás telefonon, e-mailen vagy sms-ben történik, gyakran hivatalos szervek vagy bankok nevében.

A kormány most újabb lépéseket ígér az ukrán bűnszervezetek megfékezésére, miközben a legfontosabb tanács továbbra is ugyanaz: óvatosság, gyanakvás, és minden gyanús üzenet vagy hívás esetén azonnali ellenőrzés.

Őrületes korrupció: egy nap alatt kilenc dubai ingatlant szerzett az ukrán állami vezető családja

Az Állami Vagyonalap egyik vezetőjének családja 14 millió dollárért vásárolt ingatlant az Egyesült Arab Emírségekben. A hazai cégháló felszámolása után mentették ki vagyonukat Dubaiba.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.