Teherán hétfőn több rakétát indított amerikai katonai bázisok ellen a Közel-Keleten, válaszul a hét végi amerikai légi csapásokra, amelyek három iráni nukleáris létesítményt értek. A fejleményt izraeli és arab tisztviselők is megerősítették, és az eset nyomán a régió több pontján emelkedett készültséget rendeltek el. Kezdeti információk szerint hat rakétát indítottak Katar irányába, egyet pedig Irak felé. Később egy izraeli tisztviselő ezt úgy módosította, hogy legalább tíz rakétát indítottak Katar és legalább egyet Irak felé.
Az al-Udeid légitámaszpont – a térség legnagyobb amerikai katonai bázisa – kiemelt célpont lehetett, és a Fehér Ház is jelezte: folyamatosan figyelemmel kísérik a fenyegetéseket. A katari főváros, Doha felett robbanásokat lehetett hallani hétfő este,
Katar pedig ideiglenesen lezárta légterét, biztonsági megfontolásokból.
Az iráni hadsereg szóvivője korábban videóüzenetben figyelmeztette Washingtont, hogy a hét végi amerikai támadásnak – amely a fordói, natanzi és iszfaháni nukleáris központokat célozta – „súlyos következményei lesznek”. A szóvivő szerint az Egyesült Államok döntése, hogy belépett a konfliktusba, „kiterjesztette az iráni hadsereg legitim célpontjainak körét” – számolt be az Axios.
A kijelentések egyértelműen céloznak Donald Trump elnökre is, akinek hétfő délután nemzetbiztonsági egyeztetést kellett tartania a Fehér Házban. Az elnök korábban már jelezte: ha Irán megtorló lépéseket tesz, azokat „a hét végén látottnál is nagyobb erővel” fogják megtorolni.
Pár perccel ezelőtt az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) közleményt adott ki, amelyben azt állítják, hogy
pusztító és erőteljes rakétatámadást indítottak a katari al-Udeid légibázis ellen.
Az IRGC úgy fogalmazott, hogy ez a bázis a légierő főhadiszállása és az amerikai terrorhadsereg legnagyobb stratégiai helyszíne a nyugat-ázsiai régióban. Aláhúzták, hogy Irán semmilyen körülmények között sem fog válasz nélkül hagyni semmilyen
Ezzel párhuzamosan viszont a katari külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a katari légvédelem „meghiúsította a támadást, és sikeresen elfogta az iráni rakétákat”. Sérültekről vagy halálesetekről eddig nem érkezett jelentés.
Egy biztos: az iráni háború kulcspillanathoz érkezett.
A bosszú mértéke alapjaiban fogja meghatározni, hogy Trump elnök hogyan reagál, és hogy az Egyesült Államok mélyebben belefolyik-e az Izrael és Irán közötti fegyveres harcokba.
Katar – amely gyakran közvetítőként működik a diplomáciai tárgyalásokon a régióban – határozottan elítélte az iráni támadást, és a tárgyalóasztalhoz való visszatérést szorgalmazta.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kína is felszólította a Katarban tartózkodó állampolgárait, hogy maradjanak biztonságos helyen, mivel további támadások lehetősége nem zárható ki. Az al-Udeid bázisról az elmúlt hetekben több katonai egységet és repülőgépet is evakuáltak, részben a növekvő feszültségek miatt.
A támadásról készültek felvételek is, de ezek hitelessége nem bizonyított:
Hasonló felvételeket töltott fel egy másik felhasználó is a közösségi médiás felületére, de ennek valódisága sincs egyelőre megerősítve.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, három iráni nukleáris létesítmény súlyos károkat szenvedett a hétvége folyamán végrehajtott amerikai csapásokban, ami további eszkalációtól való félelmeket keltett a Közel-Keleten, annak ellenére, hogy a Trump-adminisztráció hangsúlyozni próbálta, hogy nem akar totális háborúba bocsátkozni Teheránnal.
Hétfőn azonban az amerikai katonai és hírszerző tisztviselők arra utaló jeleket észleltek, hogy az Irán által támogatott milíciák amerikai bázisok megtámadására készülnek Irakban, Szíriában,
megtorlásul az Egyesült Államok iráni csapásaiért.
Eddig azonban a katonai csoportok nem aktivizálták magukat, és az iraki tisztviselők keményen dolgoznak azon, hogy lebeszéljék a milíciákat az akcióról – közölte egy amerikai tisztviselő. Ez mostanra tehát a múlt, az iráni bosszú bekövetkezett.
A híradások szerint Trump a nemzetbiztonsági stábjával, köztük Pete Hegseth védelmi miniszterrel és Dan Caine tábornokkal találkozott a Fehér Házban, miközben az iráni támadás kibontakozott. „A Fehér Ház és a Védelmi Minisztérium tisztában van a katari al-Udeid légibázist fenyegető potenciális veszélyekkel, és szorosan figyelemmel kíséri azokat” – mondta egy magas rangú fehér házi tisztviselő az Axiosnak.
A világ most az USA reakciójára vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.