BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Távol-keleti feszültségek: Thaiföld F–16-os vadászgépekkel bombázta Kambodzsát – halálos áldozatok, fokozódó diplomáciai válság

A felek kölcsönösen egymást vádolják az erőszak kirobbantásáért. A Thaiföld és Kambodzsa közötti határvita katonai összecsapássá fajult: egy thai F–16-os vadászgép bombázta Kambodzsa területét, a térségben tizenkét ember, köztük egy gyermek is életét vesztette.

Thaiföld csütörtökön bevetette légierejét a kambodzsai határ mentén, miután heteken át fokozódott a feszültség egy vitatott határszakasz miatt. A hadsereg közlése szerint az előkészített hat thai F–16-os vadászgép közül az egyik valóban bombázott egy katonai célpontot a kambodzsai oldalon. Kambodzsa azonban civil célpontok elleni támadásról és súlyos jogsértésről beszél.

thai f-16-os kambodzsa thai F–16-os
A Thaiföld és Kambodzsa közötti határvita katonai összecsapássá fajult: egy thai F–16-os vadászgép bombázta Kambodzsa területét, a térségben tizenkét ember, köztük egy gyermek is életét vesztette / Fotó: AFP

A kambodzsai védelmi minisztérium szerint a bombázás során két bomba csapódott be egy közúton, és „elítélte a brutális és vakmerő katonai agressziót Thaiföld részéről, amely sérti Kambodzsa szuverenitását és területi integritását”. A thai hadsereg válaszul kijelentette: „Thaiföld kész megvédeni a szuverenitását és népét az embertelen támadásokkal szemben.”

A thaiföldi egészségügyi miniszter szerint a kambodzsai tüzérségi csapások tizenegy civil – köztük egy nyolcéves gyermek – és egy katona életét oltották ki. 

A Reuters úgy értesült, hogy a halálos áldozatok több határ menti tartományban estek el, köztük Surinban és Sisaketben. Több mint 40 ezer embert kellett evakuálni a térségből, miközben videófelvételek szerint egy benzinkút is kigyulladt a rakétatámadások következtében.

A thaiföldi hatóságok szerint Kambodzsa rakétavetőkkel és drónokkal támadott a Ta Moan Thom templom közelében, egy olyan vitatott területen, amely régóta feszültségek forrása a két ország között. Phnompen azonban azzal vádolja Bangkokot, hogy provokált, és a kambodzsai erők csak önvédelemből válaszoltak.

Thai F–16-osok válaszoltak az aknafenyegetésre

A csütörtöki bombázás előzménye, hogy Thaiföld szerdán visszahívta kambodzsai nagykövetét, és bejelentette a kambodzsai nagykövet kiutasítását is, miután másodszor is súlyosan megsérült egy thai katona taposóaknától. Bangkok szerint az aknát nemrég helyezték el a vitatott zónában – Phnompen ezt tagadja, és azt állítja, a katonák régi háborús aknára léptek.

Az ASEAN jelenlegi elnökségét ellátó Malajzia miniszterelnöke, Anwar Ibrahim nyugalomra intette a feleket, és közölte: személyesen is felveszi a kapcsolatot a thaiföldi és a kambodzsai vezetőkkel a békés megoldás érdekében. Kína is aggodalmának adott hangot, és közvetítő szerepet ajánlott.

A politikai feszültségek Thaiföldön belül is növekedtek: a korábbi kormányfő, Paetongtarn Shinawatra békülési kísérlete Hun Sen volt kambodzsai miniszterelnökkel kiszivárgott, ami belpolitikai botrányhoz vezetett, és felfüggesztéséhez is hozzájárult.

A több mint száz éve vitatott, 817 kilométeres szárazföldi határ mentén már több halálos incidens történt az elmúlt években is – köztük egy 2011-es, egyhetes tüzérségi párbaj, amely szintén számos áldozattal járt. A mostani eszkaláció új szintre emelte a feszültséget, és a konfliktus akár súlyosabb regionális válsággá is válhat.

Fegyveres összecsapások törtek ki Thaiföld és Kambodzsa határán

Tűzharc tört ki csütörtök reggel egy vitatott határvidéken. Thaiföld és Kambodzsa között régóta tart a konfliktus, amely most újra felerősödött.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.