BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Románia a tankoknak épít autópályákat, már az is megvan, hogy hova

Az országot átszelő nyugat–keleti és észak–déli útvonalakat a szövetség már ki is jelölte. Románia a hadsereg költségvetéséből épít új autópályákat, hogy megfeleljen a NATO haditechnikai mobilitást elősegítő tervének. A magyar úthálózatra is rácsatlakoznak.

Románia új szintre emeli a katonai mobilitást: a védelmi költségvetésből új autópályákat épít stratégiai célokra, amelyek lehetővé teszik a harckocsik és páncélozott járművek gyors mozgósítását egy esetleges konfliktushelyzetben. A NATO célja, hogy minden tagállam olyan gyorsforgalmi úthálózattal rendelkezzen, amely biztosítja a haditechnika akadálymentes és villámgyors átcsoportosítását Európán belül – értesült a Digi24.ro.

NATO military vehicles on the motorway új autópályák
Románia a hadsereg költségvetéséből épít új autópályákat, hogy megfeleljen a NATO haditechnikai mobilitást elősegítő tervének / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Új autópályák a NATO nyomvonalain

A szövetség három fő közlekedési folyosót jelölt ki, amelyek Románián is áthaladnak:

  • A nyugat–keleti korridor Németországból indul, Szlovákián és Magyarországon keresztül érkezik Aradhoz. Innen két ágra válik: az egyik Konstanca felé vezet Déva, Szeben, Brassó és Bukarest érintésével; a másik Temesvár, Drobeta Turnu Severin, Craiova és Calafat felé délre fordul.
  • A balti–földközi-tengeri korridor Litvániától indul, Lengyelországon és Szlovákián át halad, majd Bihor megyén keresztül éri el Romániát. Itt azonban hiányoznak kulcsfontosságú sztrádaszakaszok, például Nagyvárad és Arad között.
  • A déli korridor szintén Aradnál lép be az országba, és Temesvár érintésével jut el Dél-Romániába. Itt viszont még egyetlen kilométernyi autópálya sem épült, így ez a legnehezebben megvalósítható szakasz.

Romániába ruház be az EU, hogy utat nyisson a nehézfegyvereknek és a csapatoknak – kiderült az elnökválasztás tétje
Bebizonyosodott, miért volt hatalmas a tétje Brüsszel számára, hogy ne oroszbarát jelölt nyerje a román elnökválasztást. Románia jelentős katonai jellegű beruházások célpontja lesz, hogy a térségen könnyebben lehessen nehézfegyverzetet átszállítani – jelentette be napokkal a román választások után új fekete-tengeri stratégiájával együtt az Európai Unió. Bulgária, amely az euróövezeti belépés zöldjóváhagyásának küszöbére érkezett, szintén fejlesztésekre számíthat.

A sztrádahálózat katonai célú fejlesztése során különösen kritikus pont a Szeben és Brassó közötti szakasz, amely jelenleg is komoly hiányosságokkal küzd. Ez a rész a tervek szerint katonai forrásokból épülhet meg.

A román védelmi minisztérium becslései szerint a következő tíz évben a hadügyi költségvetés elérheti a GDP öt százalékát – ez évi szinten körülbelül 20 milliárd eurót jelentene. 

Ebből 3,5 százalék jutna bérköltségekre és haditechnikai beszerzésekre, míg 1,5 százalékot kifejezetten katonai infrastruktúrára, például stratégiai közlekedési útvonalakra fordítanának.

A beruházások megvalósításához azonban két feltételnek kell teljesülnie: a kormánynak be kell tartania a védelmi költségvetés növelésére tett vállalását, illetve a kijelölt útvonalakat a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak hivatalosan katonai jelentőségűvé kell nyilvánítania. Csak ezután lehet ezeket az utakat speciális, honvédelmi forrásból finanszírozni.

Megépül Románia legdrágább autópályája: Erdély kapja – a leghosszabb alagút is itt lesz

Aláírták a Szilágynagyfalu és Vaskapu közötti autópálya-szakasz kivitelezési szerződését. Románia legdrágább sztrádája épül, alagút is lesz rajta.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.