BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Zelenszkij már nemcsak a katonák fegyvereit akarja Európától, hanem a zsoldját is

Az ukrán kormány új megoldásokat keres a háború okozta belső feszültségek enyhítésére. Volodimir Zelenszkij európai partnereihez fordul, hogy fizetésemelésekkel ösztönözze a kiapadó emberutánpótlást, miközben az ukrán hadiipar rekordsebességgel bővíti drónprogramját.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra készül, hogy európai szövetségeseitől kérjen segítséget a katonák zsoldjának emelésére, hogy vonzóbbá tegye a szolgálatot a háború negyedik évébe lépő országban. A toborzás ugyanis egyre nehezebben halad: a fáradt lakosság körében csökken a mozgósítás támogatottsága, miközben Oroszország bőkezű fizetésekkel és aláírási bónuszokkal tud havonta tízezreket hadrendbe állítani.

FRANCE-UKRAINE-SUPPORT-DEMO-PARIS ukrán volodimir zelenszkij
Volodimir Zelenszkij európai partnereihez fordul, hogy fizetésemelésekkel ösztönözze a kiapadó utánpótlást, miközben az ukrán hadiipar rekordsebességgel bővíti drónprogramját / Fotó: Hans Lucas via AFP

Korábban az európaiak elutasították, hogy katonáink fizetését finanszírozzák, csak fegyvereket adtak. Pedig a katonáink maguk is fegyverek – olyanok, amelyek mindenkit védenek 

mondta Zelenszkij újságíróknak Kijevben.

A fizetésemelés azonban komoly költségvetési kockázatot jelent:

  • Ukrajna tavalyi hiánya meghaladta a GDP 20 százalékát;
  • és a hadikiadások idén is brutális terhet rónak az államra.

Mindez annak ellenére, hogy az ország több tízmilliárd dolláros külföldi támogatásban részesül – ám ebből a szövetségesek eddig következetesen kizárták a közvetlen katonai bérköltségek finanszírozását.

Yuliia Svyrydenko miniszterelnök szerint Ukrajna nem kíván adót emelni, miközben az IMF – amely egy 16 milliárd dolláros hitelprogramot nyújt – a hiány csökkentésére ösztönözné a kormányt. Az ország a következő két évben összesen 75 milliárd dollárnyi támogatásra számítana, de ennek eddig csupán a felét biztosították a nemzetközi partnerek.

Zelenszkij szerint már megkezdték az egyeztetéseket Ursula von der Leyennel, Mark Ruttével, Emmanuel Macronnal, Keir Starmer brit miniszterelnökkel és amerikai illetékesekkel is. „Ez egy nagyon nehéz téma” – fogalmazott.

Volodimir Zelenszkij: a drónokért is fizessen Európa!

A költségvetési nehézségek ellenére Ukrajna egyre nagyobb összegeket fordít saját hadiiparára. Az elnök szerint 25 milliárd dollárra lesz szükség évente drónok, zavaróeszközök és rakéták gyártására – ez 65 milliárd dollárra duzzasztja a jövő évi államháztartási hiányt.

Zelenszkij bejelentette: az ukrán cégek már megkezdték elfogódrónok gyártását, és sürgősen hatmilliárd dollárra lenne szükség a termelés felfuttatásához. A cél, hogy az ország napi legalább ezer ilyen eszközt tudjon hadrendbe állítani.

Az állam biztosítja a szerződéseket, és partnereinkkel együttműködve dolgozunk a finanszírozás biztosításán

– tette hozzá.

Az Egyesült Államok már beleegyezett, hogy vásároljon az ukrán fejlesztésű drónokból, de az elnök ennél is nagyobb üzletre készül: 10 és 30 milliárd dollár közötti szerződés aláírására törekszik. A tárgyalásokat Denys Smihal védelmi miniszter, Rusztem Umerov nemzetbiztonsági tanácsi titkár és Olekszandr Kamisin elnöki tanácsadó vezetik.

Zelenszkij szerint az ukrán erők „kézzelfogható előrelépést” értek el az orosz támadások megállításában. A helyzet Szumi térségében javult, de Pokrovszk és a Dnyipropetrovszk megye továbbra is célpont maradt az orosz hadsereg számára.

Diplomáciai téren is történtek előrelépések: az elnök beszámolója szerint az Isztambulban megtartott harmadik orosz–ukrán béketárgyalás „némi haladást” hozott a Putyinnal való esetleges csúcstalálkozó előkészítésében. Moszkva korábban azt jelezte: addig nem lát értelmét ilyen találkozónak, amíg nem körvonalazódik egy megegyezés a háború lezárásáról.

Zelenszkij visszavonulót fúj: új törvényjavaslattal próbálja csillapítani a korrupcióellenes botrányt

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök új törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, hogy enyhítse azokat a belpolitikai és nemzetközi feszültségeket, amelyeket a korrupcióellenes hivatalok függetlenségének gyengítése váltott ki. A korrupcióellenes botrány napok óta tömegtüntetéseket és nemzetközi bírálatokat vált ki.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.