BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az euró sorsa függ a német üzleti hangulat alakulásától

Csendesnek ígérkezik a csonka hét makrogazdasági szempontból, talán a német gazdasági hangulatindex okozhat majd kisebb elmozdulásokat a devizapiacokon.

Az euróövezeti gazdasági növekedés 2017 második felétől kezdve lassul, a trendet a német, illetve az euróövezeti konjunktúraindexek is előrevetítették. Ennek hatására a kamatvárakozások is csökkentek, az Európai Központi Bank (EKB) esetében a piac sokkal későbbre teszi az első szigorítás idejét. A legutóbbi beszerzésimenedzser-index adataiból a konjunktúra lassulására még nem lehetett számítani, ráadásul a nagyobb euróövezeti országokban a feldolgozóipari BMI már 50 pont alatt van (ami az aktivitás csökkenését mutatja).

A növekedés és az infláció lassulására az EKB még nem reagált érdemben, a két hónappal ezelőtt bejelentett korlátozott likviditásbővítés (TLTRO-3.) inkább a nehezebb helyzetben lévő bankok jövőbeli finanszírozási problémáinak csökkentésére hivatott. Ugyanakkor az előző kamatdöntő ülésen Draghi elnök is kiemelte, hogy a növekedés gyengülése a vártnál hosszabb ideig tart, és ez az inflációs várakozásokat is lejjebb nyomta, ezért az EKB-nak is résen kell lennie. Draghi elnök hangsúlyozta, hogy ha a helyzet úgy kívánja, a jegybank kész megtenni a szükséges lépéseket. Ez azonban inkább jelentheti annak ígéretét, hogy nem akarják elkövetni a korábbi hibákat (azaz túl későn reagálni), mint azt, hogy rögtön konkrét intézkedéseket tennének.

Ha a konjunktúraindexek romlása megállna, esetleg emelkedésnek indulnának, az enyhíthetné a növekedés lassulásától való félelmeket, ami az euró erősödését vonhatná maga után – véli Módos Dániel, az OTP Bank elemzője.

Nemcsak Európa, hanem az Egye­sült Államok gazdasága is lassul 2018 második felétől. Ez részben a Fed kamatemeléseinek következménye, részben pedig annak, hogy Trump elnök korábbi adócsökkentéseinek hatása kifutóban van. Ezt a lassulást több konjunktúraindikátor (új lakásépítések száma, gépjárműeladások, BMI-k) is előrevetítette.

Az induló lakásépítések most beérkező száma azért lesz fontos, mert az előző hónapban – a korábbi hónapok folyamatos csökkenése után – ismét emelkedésnek tudott indulni, nem meglepően összhangban azzal, hogy a Fed kamatvárakozásai is érdemben lejjebb kerültek. Ráadásul a piaci várakozások szerint középtávon kamatcsökkentés is elképzelhető, ha a növekedés tovább lassul, és így az inflációs kockázatok csökkennek. Az ingatlanpiaci adatokon túl azonban további konjunktúraadatok is érkeznek (leading index, BMI-k, új munkanélküli-segély-kérelmek száma). Érdemi piaci reakcióra csak akkor számítunk, ha ezek többsége egy irányba mutat. A fentieken túl az USA-ban zajlik a vállalati gyorsjelentési szezon is. Fontos lesz figyelni, hogy az amerikai–kínai kereskedelmi háború, valamint a globális konjunktúra lassulása mennyire rontja a vállalatok növekedési kilátásait és eredményességüket – tette hozzá a szakértő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.