BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indul a verseny az IMF-elnöki székért

Abban ugyan a piac és a politika is egyetért, hogy Christine Lagarde kövesse Mario Draghit az Európai Központi Bank elnöki pozíciójában, arról azonban nincs konszenzus, hogy ki legyen Lagarde utódja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) élén. Az igazgatót az IMF huszonnégy fős igazgatótanácsa választja, amelyben a fejlett gazdaságok dominálnak, így gyakorlatilag elég, ha az augusztus végi franciaországi G7-csúcson zárják le az egyeztetéseket. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy az elnök hagyományosan európai, idén viszont esetleg olyan valakit kell választani, akit a kontinensen kívül is elismernek, ismerteti a Bloomberg összefoglalója.

A sajtóban Jeroen Dijsselbloem volt holland pénzügyminisztert tartják az egyik legesélyesebbnek. A piac profi tárgyalóként és moderátorként ismeri az 53 éves politikust, aki a görög válság idején bizonyított a legtöbbet. Bírja az északi államok támogatását, a déliek viszont a szigorú fiskális nézetei miatt ódzkodnak tőle. Emlékezetes két évvel ezelőtti kijelentése, amely szerint a déli államok a kohéziós forrásokat nőkre és italokra költötték.

A brit jegybank 54 éves kormányzóját, Mark Carney-t óvatos, politikára érzékeny szakemberként ismerik, aki kompromisszumok sorát tudta végigvinni a brit bankrendszeren. Széles körű pénzpiaci tapasztalata van: hat éve vezeti a jegybankot, előtte öt évig volt a kanadai jegybank vezetője. Technikai jellegű probléma, hogy ír és brit állampolgársága is van, így nem világos, melyik kormány jelölné, továbbá, hogy kanadai születésű, így lehet, hogy nem eléggé európai – írja a Bloomberg.

Olli Rehn, a finn jegybank 67 éves elnöke volt az EKB-elnöki poszt egyik nagy esélyese, így könnyen lehet, hogy az IMF-székkel kárpótolják. Technokrata, akinek széles körű politikai tapasztalata is van. A déli államoknak vele kapcsolatban is lehetnek rossz emlékeik, az EKB vezető közgazdászaként számtalanszor szólta meg a fiskális hanyagságukat.

A sajtóban még Krisztalina Georgieva, a Világbank elnök-vezérigazgatójának neve is felmerült, őt sokan túl idősnek ítélik, Alexander Stubb finn kormányfőt nem tartják elég tapasztaltnak a pozíció betöltéséhez, Bruno Le Maire pénzügyér francia, akárcsak a leendő EKB-elnök, Margrethe Vestager versenyjogi biztos pedig túl megosztó személyiség, akit lehet, hogy nem választana meg az igazgatótanács.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.