Emmanule Macron francia elnök felszólította az Európai Uniót, hogy adjon erőteljes választ az amerikai kormány inflációcsökkentési törvény (IRA) néven ismert zöldtámogatási csomagjára, és közös finanszírozással tegyék versenyképessé a régió gazdaságát – írta a Bloomberg.

Miután Biden és Macron nem tudott megegyezni az amerikai klíma- és adótörvény kiterjesztéséről, a francia elnök egyre keményebben harcol azért, hogy az Európai Unió is megerősítse gazdasága védelmét.
Gyorsabban kell haladnunk, egyszerűsítenünk kell a szabályainkat, és olyan szintű támogatást és makrogazdasági választ kell adnunk, nemzeti és európai szinten is, amely lehetővé teszi számunkra, hogy lépést tarthassunk az amerikaiakkal
– mondta a francia elnök újságíróknak az uniós vezetők brüsszeli találkozója előtt, ahol a kérdésről tárgyalnak majd.
Macron és kollégái már többször is nyíltan felszólaltak a 369 milliárd dolláros IRA ellen, amely véleményük szerint tisztességtelen előnyt biztosít az észak-amerikai iparnak. Míg Kanada és Mexikó is részt vehet ebben a programban, az unió ezt nem tudta elérni, és emiatt a Kereskedelmi Világszervezethez fognak fordulni gazdasági diszkrimináció miatt.
„Bár szövetségesek vagyunk, Európának muszáj lesz így válaszolnia, hogy megerősítsük ipari bázisunkat, és versenyképesek maradjunk” – mondta Macron.
Az uniós vezetők az Európai Bizottságot bízták meg, hogy dolgozzon ki javaslatokat a blokk gazdasági, ipari és technológiai bázisának megőrzésére. Az első ilyen tervet – amely nagy mozgásteret biztosítana a tagállamok számára, és meglévő uniós pénzeket irányítana át a vállalati fejlesztésekre – Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke szerdán mutatta be.
Olaf Scholz német kancellár ennél mérsékeltebb választ adna, ő nemzeti alapra építené a programot, uniós forrásokkal finanszírozva, Németország már most tízmilliárd eurót tervez a tiszta technológiák fejlesztésére költeni. Ezt támogatta Mark Rutte holland miniszterelnök is, aki visszautasította a közös finanszírozás javaslatát.
A német és holland irány azonban egyenlőtlen fejlődést hozna az unió határain belül, ugyanis a tagállamok nem rendelkeznek ugyanakkora forrásokkal. Ez szembemenne az alapkezdeményezéssel, amely a teljes blokk fejlesztését szorgalmazná. Ezzel szemben egy „szuverenitási alap” bevezetésével mindenki egyenlően jutna hozzá a zöldátállás támogatásához és annak előnyeihez.
Ma azt látjuk, hogy az országok túl gyakran próbálnak egyedül dolgozni, amit egyelőre a leggazdagabb tagállamok meg is tehetnek. Hamarosan azonban mindannyian a tartalékaink végére érünk, és akkor szükség lesz az összetartásra
– mondta Alexander De Croo belga miniszterelnök csütörtökön.