A világ döntéshozói e héten a svájci Davosban ülnek össze a Világgazdasági Fórum (WEF) találkozóján. Az üzleti és kormányzati vezetők éves rendezvénye jókora részvételre számít, mivel két év folyamatos fennakadás után most először tér vissza a hagyományos téli időpontjához. Szó lesz a világjárvány utóhatásairól, az ukrajnai háborúról és az előrelátható gazdasági változásokról is – írta a Quartz.

A hivatalos lista szerint közel 2700 résztvevőt regisztráltak az eseményre. Vannak köztük vezető politikusok, az üzleti élet urai, királyi családok tagjai, médiafőnökök, valamint tudósok és akadémikusok is. A rendezvény szervezésében több százan vesznek részt, és erős biztonsági jelenlétre is számítani kell.
Idén több mint száz ország és régió képviselteti magát Davosban, ám a találkozót kétségtelenül az Egyesült Államok uralja, amelynek gazdasági és politikai erejét a résztvevők 27 százaléka, azaz 703 regisztrált személy reprezentálja.
Bár a találkozó alapvetően a vállalatok közti tárgyalásokról és együttműködésről szól, általában államfők és magas rangú kormányzati tisztviselők is megjelennek az eseményen. Idén azonban csak egy G7-vezető jön el: Olaf Scholz, Németország kancellárja. Nem lesz azonban egyedül, legalább 40 ország vezetője és képviselője érkezik Davosba a világ minden tájáról.
A nagy kivétel Oroszország, amely az ukrajnai inváziója és az azt követő szankciók miatt idén nem kapott meghívást.

Bár rengeteg pénz összpontosul a hegyvidéki üdülőhelyen, a világ tíz leggazdagabb embere közül kilenc hiányzik – az egyetlen kivétel Gautam Adani, az indiai Adani csoport elnöke. A Forbes rangsora szerint harmadik legnagyobb vagyonnal rendelkező üzletember rendszeres résztvevő, még a koronavírus-járvány sem tudta távol tartani az eseménytől.
Idén több mint 600 vezérigazgató lesz Davosban, azaz a résztvevők negyede. Nem akármilyen üzleti vezetőkről van szó, jelen lesz:
- Wael Sawan, a brit Shell olajvállalat új vezérigazgatója;
- Andy Jassy Amazon-vezér;
- Larry Fink, a több ezermilliárd dollárt kezelő BlackRock ura;
- Jane Fraser, a Citigroup vezetője;
- és Stéphane Bancel, a Moderna gyógyszergyártó vezérigazgatója.
Ezek az üzletemberek óriási befolyással vannak a piacra, és a legtöbben nem egyedül érkeznek, ügyvédek és tanácsadók csapata segít nekik a jövő megtervezésében.

A világ minden tájáról több száz újságíró érkezik Svájcba, hogy tudósítsanak a WEF eseményeiről és a tervezett ülésekről. Meglepő módon a legnagyobb delegációk között van az amerikai CNBC és a The Wall Street Journal (WSJ) küldöttsége, de a Washington Post, a WSJ, a Globe & Mail főszerkesztője mellett számtalan pénzügyi és közéleti újság riportere is részt vesz a találkozón.
Rajtuk kívül pedig több híresség és ismert név is Davosban van:
- Idris Elba brit színész és felesége, Sabrina Dhowre Elba, aki az ENSZ jószolgálati nagykövete;
- Donald Trump veje és az Affinity Partners magántőkecég alapítója, Jared Kushner;
- A Black Eyed Peas tagja és az i.am/Angel Foundation vezérigazgatója, will.i.am, más néven Will Adams;
- Máxima holland- és Mathilde belga királynő, valamint II. Albert monacói herceg is.
Az 53. WEF-találkozó legfontosabb témái a világot sújtó élelmiszer-, energia-, klíma- és egyéb válságok megoldásának módjai lesznek, Együttműködés a megosztott világban címmel.
A rendezvény mellett pedig a globális elit és a környezetszennyezés ellen egy nagy méretű tüntetést is szerveztek Davosba, ami kiemelt biztonsági problémát jelenthet a több ezer illusztris vendégre vigyázó karhatalmiak számára.