A szlovák parlament a döntéskor a magas inflációra hivatkozott. A valorizáció mértéke 10,6 százalék lesz, mégpedig a tavaly júliustól az idén március végéig tartó, 9 hónapra számított nyugdíjas-infláció alapján. 

A nyugdíjasok így átlagosan havi 61 euróval nagyobb összegre számíthatnak,

 tekintve, hogy márciusban az országos átlagos összege 576 euró volt. Januárban volt már egy izmosabb, 11 százalékot meghaladó emelés. A mostani nyugdíjnövelés mintegy 550 millió euró kiadást jelent, ennek a fedezete kétséges, hiszen az idei költségvetés nem számolt ezzel a tétellel. Jövő januárban előzetes becslések szerint további 3,5 százalékos emelés jöhet. Tegyük hozzá, hogy májustól a nyugdíjasok hozzájutnak az úgynevezett szülői bónuszhoz is, ami a munkaviszonyban levő gyerek két évvel ezelőtti bérének 1,5 százaléka, legfeljebb havi 21,80 euró.

vidám nyugdíjjas
Fotó: Shutterstock

Felmerül a kérdés, elég magasak-e a szlovákiai nyugdíjak. Természetesen illik azt mondani, hogy alacsonyak, másrészt tegyük hozzá, hogy az országos átlagbérhez viszonyítva viszonylag nagyvonalúnak mondható. Ugyanis Szlovákiában a nettó átlagbérhez viszonyítva az öregségi nyugdíj eléri annak a 69 százalékát. A világ legfejlettebb államait tömörítő OECD szervezet idevágó átlaga pedig 62,5 százalék. Az összehasonlítási alapnak számító Csehország mutatója 65 százalék. Emellett a szlovák nyugdíjrendszer módfelett szolidáris. Akinek a keresete az országos átlag felét érte el, az nyugdíjba vonuláskor a korábbi bérének a 76 százalékát, vagyis a háromnegyedét megkapja, aki viszont az aktív élete során az országos átlag kétszeresét kereste meg, az nyugdíjasként csupán a korábbi bérének a 64 százalékához jut.