Szaúd-Arábia és Törökország energetikai, védelmi és a befektetések területét érintő megállapodásokat írt alá: Rijád többek között két szerződést kötött a drónokat gyártó Baykar Defense török nagyvállalattal, valamint a két ország között védelmi egyezmény is született. Recep Tayyip Erdogan török elnök ma érkezett a Vörös-tenger partján fekvő Dzsiddába, Öböl menti körútjának első állomására, ahová mintegy 200 üzletember is elkísérte.
A török államfő holnap Katarba, szerdán pedig az Egyesült Arab Emírségekbe utazik. Az aláírási ceremónián Erdogan és Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg, a sivatagi királyság tényleges irányítója is részt vett az al-Dzsazíra szerint. A drónüzlet értékét nem hozták nyilvánosságra a felek.
Háled bin Szalmán szaúdi védelmi miniszter szerint a Bayraktarok fokozzák az ország fegyveres erőinek felkészültségét, és megerősítik az állam védelmi képességeit.
Az utóbbi napokban nem az olajmonarcia volt az egyetlen vevő, ugyanis Koszovó is Bayraktar drónokkal erősíti fegyveres erejét, bár azt nem tudni, hogy a vitatott jogállású köztársaság mennyit vásárolt, ahogy az is kérdéses, hogy miből volt rá forrása.
Törökország a közelmúltban helyreállította kapcsolatait Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emírségekkel, miután a 2011-es arab tavaszt követően tíz évig feszültek voltak a kapcsolatok: Ankara támogatta a Muzulmán Testvériséget, amelyre az Öböl menti monarchiák fenyegetésnek tekintenek.
A kapcsolatokat tovább rontotta, hogy 2017-ben Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom és Bahrein blokáddal sújtotta a Törökországgal szövetséges Katart.
A szaúdi disszidens újságíró, Dzsamál Hasogdzsi 2018-as meggyilkolása Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán a Rijáddal való kapcsolatok további elmérgesedéséhez vezetett, miközben a felek más milíciákat támogattak a szíriai polgárháborúban. Az elmúlt egy-két évben azonban enyhülés kezdődött, Irán kínai közvetítéssel kiegyezett Szaúd-Arábiával, valamint Ankara is a kapcsolatok helyreállítására törekszik az egyre rosszabb helyzetben lévő gazdasága miatt.
Katar és az Egyesült Arab Emírségek a közelmúltban mintegy 20 milliárd dollárt bocsátott a likviditás szűkébe került Törökország rendelkezésére devizacsere-megállapodások keretében, míg Szaúd-Arábia márciusban 5 milliárd dollárt helyezett letétbe a török központi bankban. Néhány nappal azután, hogy Erdogant júniusban újraválasztották, az Egyesült Arab Emírségek és Törökország kereskedelmi megállapodást írt alá, amelynek értéke a következő öt évben 40 milliárd dollár lehet.
Szaúd-Arábiától kapott pénzügyi támogatást az ázsiai atomhatalomA 242 milliós Pakisztán gazdasága évek óta rossz helyzetben van, amit az energiaválság és a tavalyi pusztító árvizek tovább rontottak. Az IMF mellett Szaúd-Arábia is segítségét nyújt az államcsőd szélére sodródott atomhatalomnak. Rijád 2 milliárd dollárt helyezett letétbe a pakisztáni jegybanknál (SBP), így az ország teljes devizatartaléka mintegy 11,7 milliárd dollárra nőtt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.