Az Egyesült Államokban egy év alatt 12 százalékkal ugrott meg a hajléktalanok száma – derül ki egy kormányzati jelentésből, amelyet helyi idő szerint pénteken hoztak nyilvánosságra Washingtonban.

Manhattan,,New,York.,Usa,Famous,Wall,Street,And,The,Building
A hajléktalanok – nem meglepő módon – a nagyvárosokban koncentrálódnak. Fotó: Shutterstock

Az amerikai lakásügyi és városfejlesztési minisztériumnak a kongresszus számára készített éves jelentése szerint – amelyet az MTI idézett – 2023-ban mintegy 653 ezer ember volt hajléktalan, ami több mint 70 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit, és a legmagasabb érték az elmúlt 16 évben. A szakmai összegzés szerint a hajléktalanok 60 százaléka a szociális ellátórendszer által biztosított szálláson, fedél alatt tölti az éjszakáit, ugyanakkor négytizedük utcán, városokban felvert sátorban, településekhez közeli erdőkben és egyéb helyeken húzza meg magát.

A hajléktalanok számáról szóló éves statisztika 2007 óta jelenik meg, és azt mutatja, hogy a 2010-es évek jó részét csökkenés jellemezte, és 2017-ben 554 ezerre mérséklődött az otthonnal nem rendelkezők száma. 2020-ra számuk mérsékelten, 580 ezerre emelkedett, és a koronavírus-járvány idején is megmaradt ezen a szinten. A 2022 és 2023 közötti drámai emelkedést a szakértők a járvány idején bevezetett lakhatási támogatások megszűnésével hozzák összefüggésbe. A lakhatási kérdésekért felelős minisztérium illetékese, Marcia Fudge közleményében úgy fogalmazott, hogy

a friss adatok alátámasztják a korábban működő megoldások ismételt bevezetésének sürgősségét, mert ezzel meg lehet előzni annak a helyzetnek a kialakulását, hogy emberek elveszítsék a fedelet a fejük fölül.

A részletes adatokból az is kiderül, hogy az egyedülálló felnőttek körében a hajléktalanság 11 százalékkal növekedett, a katonaveteránok között több mint 7 százalékkal bővült, miközben a gyerekes családok hajléktalansága több mint 15 százalékkal ugrott meg. Az amerikai fedél nélküliek több mint negyede 54 éven felüli, bő harmaduk afroamerikai és egyharmaduk latin ajkú. 

A származást tekintve a legnagyobb arányban, mintegy 40 százalékkal az ázsiai származásúak hajléktalansága növekedett egy év alatt a kormányzati jelentés alapján.

 A hajléktalanok jórészt a nagyvárosokban élnek, köztük New York, Los Angeles és San Francisco utcáin nagy számban.