BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Francia választás: kialszik a lámpa Berlinben, ha Le Pen nyer

A radikális jobboldali politikus egy szuverén francia rendszert építene ki a mostani, határokon átnyúló közös áramgazdálkodás helyett. A történelmi német–francia ellentét felélesztéséhez is hozzájárulhat a francia fogyasztóknak kedvező lépés, hiszen atomerőműveik leállítása miatt a németeknek jelentős áramexportra van szükségük Franciaországtól.

Gyakorlatilag kivégezné az európai árampiacot Marine Le Pen. A Nemzeti Tömörülés (NT) vezetője a szükséges változásokat azzal magyarázza, hogy számára a franciaországi rezsi csökkentése a legfontosabb. A lépés azonban jócskán meggyengítené Európa legnagyobb  áramszolgáltatója, az Electricité de France (EDF) pozícióit is.

Franciaország lábon lőné magát ezzel az elektromos Frexittel 

– mondta Nicolas Goldberg, a párizsi Colombus Consulting energiáért és környezetért felelős partnere. Ennek egyszerű magyarázata van: az áramexport csökkentésével az EDF bevételei is meredeken zuhannak, arról nem is beszélve, hogy az atomerőművek karbantartására is kevesebb jutna.  

Marine Le Pen – az energetikában is új irányokat szabna / Fotó: Francois Lo Presti / AFP

Francia árak

A nacionalisták újra bevezetnék az úgynevezett francia áramárakat. Ilyen árszabás most is létezik, kereskednek is vele az Európai Energiatőzsdén, de erősen befolyásolja őket a szomszédos országok helyzete, miután Európának összekapcsolt energiapiaca van. 

Az NT azonban most vissza akarja venni saját kézbe az árszabályozást azzal, hogy megszünteti a határokon átnyúló szabad tranzakciókat, 

és ennek helyébe egy kétoldalú megállapodásokon nyugvó rendszert léptet – erről beszélt a párt gazdasági és energiaplatformjának vezetője, Jean-Philippe Tanguy.

Bőven vannak aggodalmak

Kétségek merülnek fel arra vonatkozóan, hogy a terv egyáltalán jogilag megvalósítható-e az Európai Unió keretein belül, de az, hogy Franciaország szembefordul a piaci rendszer elvével, már önmagában is aggasztó. Ne felejtsük el, 

Európa legnagyobb áramtermelőjéről,  jelentős energiaexportőrről van szó, több mint ötven atomreaktorának köszönhetően.  

Ennek jelentőségét Európa utoljára 2022-ben, az energiaválság idején tapasztalhatta meg, ekkor ugyanis az elöregedett reaktorokban problémák adódtak, és az orosz energia elapadásával egy időben ez kontinensszerte nagy gondokhoz vezetett.  

Ismét ellátási problémák és magasabb árak jöhetnek

 – foglalta össze véleményét Catherine MacGregor, az Engie SA francia áram- és gázszolgáltató vezérigazgatója a La Tribune Dimanche újságban a múlt hónapban. 
Ugyanakkor az NT illetékese, Tanguy szerint a jövőben, 

a változtatások haszonélvezői a francia háztartások lesznek, ugyanis az ő villanyszámláik akár 40 százalékkal is csökkenhetnek.

Vajon Párizsban kit támogatnak majd? /Fotó: Christophe Archambault / AFP

Kampányígéret, vagy realitás?

Az energiaszámlák csökkenésének ígérete valóban erős üzenet a választók számára. Annál is inkább, mert ugyan Emmnuel Macron kormánya 2022-óta több tízmilliárd eurót költött a francia fogyasztók megvédésére a magasabb rezsiszámlák miatt, ám a politikai vezetés végül arra kényszerült, hogy fokozatosan a végfelhasználókra hárítsa a magasabb árakat. Bruno Le Maire pénzügyminiszter is megszólalt a kérdésben, azzal érvelt, hogy a piaci trendeknek köszönhetően a jövő év elején akár 15 százalékkal is csökkenhet az áram fogyasztói ára. Ennek hátterében a rekordmértékű megújulótelepítések és az EDF nukleáris termelésének felfutása áll.

Berlin pácban

Ha a Németországban kialakuló belpolitikai válság nem lenne elég, a Scholz-kabinet orra alá még a franciák is borsot törnek. Európa legnagyobb gazdaságában az áramárak jelenleg is a francia árak felett vannak, köszönhetően annak, hogy az elmúlt évtizedben bezárták az ország nukleáris létesítményeit. 

Robert Habeck gazdasági miniszter meg is kongatta a vészharangot: ha nemzetállamokra osztjuk Európát, és csak Franciaországban gyártanak francia pénzből a franciáknak, akkor a jólétet veszíti el Európa. „Remélem a választás után másképpen alakul a helyzet” – hangsúlyozta. 
Sokat elárul az is, hogy a francia energiatermelő, az EDF jelentése szerint profitál Franciaország a közös energiapiacból, legutóbb például a 2022-es energiaválság idején. 

Az S&P Global elemzése szerint a németek nagyon rosszul járnának a francia bezárkózással. A német atomerőművek bezárása miatt az ország 2023-ban 10 terawattóra villamos energiát volt kénytelen importálni, jelentős részét Franciaországból. Németországgal ezt megelőzően utoljára 2002-ben fordult elő, hogy energiaimportra szoruljon.

Közvélemény-kutató: nem kap abszolút többséget Le Pen vasárnap

Az Elabe szerint a radikális jobboldali párt támogatottsága jócskán elmarad majd ettől. A friss előrejelzés szerint 200-230 helyet nyer a Nemzeti Tömörülés. A platform és szövetségesei így az 577 országgyűlési hely felét sem szereznék meg, az általuk várt abszolút többség helyett. A baloldali Új Népfront az előrejelzések szerint 165-190 helyet kap, míg Emmanuel Macron elnök csoportja 120 és 140 között szerepelhet. Az Elabe szerdán és csütörtökön 2005 nagykorút kérdezett meg online felmérése során.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.