Gőzerővel készülnek a kínai autógyártók az Európai Unió által novemberben öt évre „véglegesített”, 35,3 százalékig terjedő büntetővámok legális megkerülésére, s ehhez nem is kell nagyon sokat gondolkodniuk, mivel a megoldás kézenfekvő – bár nem valamennyi elektromosautó-exportőr számára.
Tehát a karosszéria marad, a hajtás viszont változik: elektromos (BEV) helyett tölthető hibridre (PHEV) és klasszikus hibridre (HEV) mert azokat
Más kérdés, hogy messze állnak a zéró károsanyag-kibocsátástól, így a klímavédelem és a zöld célok elérése szempontjából köztes megoldásnak tűnnek. A váltás jelei már látszanak, egyre több kínai tervezi a hibrid modellek gyártásának felfuttatását az elektromosok rovására.
Ez figyelhető meg az új generációs járművek piacvezetőjénél, a Szegeden óriásgyárát 2025 második félévében megnyitó BYD-nél, továbbá a Kína legnagyobb járműgyártójának számító SAIC-nál, a Cherynél és a Niónál is.
Utóbbi például múlt hónap elején jelentette be, hogy kifejezetten az európai piacra gyárt majd 2026-tól hibrideket, noha semmilyen ilyen technológiával nem rendelkezik egyelőre.
Sajtóértesülések szerint meghosszabbított hatótávolságú hibrideket (EREV) küldenének Európába az új, Firefly márkájuk révén. Ez a Kínában egyre népszerűbb kategória azokat az elektromos autókat takarja, amelyekben a villanymotorhoz az áramot – szükség esetén – benzines generátor állítja elő, így ezekkel vegyes üzemben akár kétezer kilométert is lehet autókázni az akku és a benzintank egyszeri feltöltésével.
A benzin és elektromos áram kombinációjával működő hibrid autók egyre népszerűbbek, mivel a vásárlók megfizethető kompromisszumnak tartják őket a tisztán belső égésű és a tisztán elektromos meghajtású autók között – állapítja meg a Reuters.
Murtuza Ali, a Counterpoint Research elemzője szerint a kínai hibridek Európába irányuló exportja idén 20 százalékkal, jövőre pedig ennél is gyorsabban nő.
Júliustól októberig az Európába irányuló hibridek exportja több mint háromszorosára, 65,8 ezerre nőtt az egy évvel korábbi időszakhoz képest, megfordítva az év elejéig tartó csökkenő értékesítési tendenciát – derül ki a Kínai Személyautó-gyártók Szövetségének (CPCA) adataiból.
A harmadik negyedévben a plug-in és a hagyományos hibridek uniós exportja együtt a teljes volumen 18 százalékát adta, szemben a „büntetővámmentes” első negyedév 9 százalékához képest, azaz duplázódásról beszélhetünk.
Az elektromos autók részaránya ezalatt 62-ről 58 százalékra mérséklődött az exportban.
Murtuza Ali szerint ez az átrendeződési tendencia innentől csak erősödik.
Az elektromosautó-gyártó kapacitások Peking által különféle ösztönzőkkel támogatott irdatlan tempójú fejlesztése mögött az a megfontolás is meghúzódott, hogy a hazai piac igényeinek kielégítése mellett Európát is behódolásra kényszerítsék.
A második legnagyobb piacot, Amerikát nem tudják, ott a bevezetett 100 százalékos védővám már olyan akadályként tornyosul a piacszerzéssel kacérkodó kínai autógyártók előtt, hogy azonnal rükvercbe kapcsolnak.
Kína jelenleg évi hárommillió darabos kihasználatlan gyártókapacitással rendelkezik, miközben a teljes európai újautópiac felszívó képessége nem több 13 millió autónál éves viszonylatban. Ebből akar magának lehasítani egy termetes darabot Kína, s ennek tettek be most – vélhetően átmeneti jelleggel – az uniós büntetővámok.
Elemzők szerint Kína számára kardinális kérdés, hogy fokozza exporttörekvéseit, kezelve a hazai túlkapacitást, garantálva autóiparában a foglalkoztatottságot és üzemeiben a folyamatos termelést. Ez eddig sikerre vezetett,
Kína tavaly át is vette Japántól a világ legnagyobb járműexportőrének járó címet.
Habár az elektromos autóikat sújtó büntetővámokkal a kínaiak jogosulatlan versenyelőnyét már-már hendikeppé változtatták, a hibrideknél még így is komoly félnivalójuk lehet az európai piacot uraló hazai, japán és dél-koreai gyártóknak, mivel a kínaiak lenyűgöző termékpalettával és alacsonyabb áraikkal komoly döntési dilemma elé állíthatják az európai vásárlókat.
A BYD például a Seal U DM-i plug-in hibrid SUV-modelljével egyszerre dobott kesztyűt a Volkswagennek és a Toyotának. A modell alapára 35 900 euró, 700 euróval olcsóbb, mint a VW legkelendőbb PHEV modellje, a Tiguan, és 10 százalékkal olcsóbb, mint a Toyota C-HR PHEV – és mutatóiban se rosszabb náluk.
Sőt, lehet még olcsóbb is, ha itt gyártják majd Szegeden. A China Auto News információi szerint ugyanis a BYD a csongrádi óriásüzemében villanyautók mellett plug-in hibrideket is gyártani fog majd.
Az állami tulajdonban lévő SAIC – az MG márka tulajdonosa – is átgondolja uniós exportjának szerkezetét. A cégnek nincs európai gyártóbázisa, hogy a legmagasabb, 35,3 százalékos büntetővámot meg tudja kerülni, ezért a villanyautóik forgalmazása háttérbe szorulhat.
Hasonlóképpen gondolkozik a Geely, a második legnagyobb forgalmú kínai gyártó, amely a múlt hónapban Lynk & Co márkája révén bevezette az európai piacra az első plug-in hibridjét, mely stílszerűen a 01-es jelzést viseli.
A hibrid szegmensben eleve nagyobb növekedési potenciál rejlik, ezt kihasználhatják a kínai autógyártók, ha megfizethető, a költségérzékeny fogyasztók számára vonzó modelleket hoznak Európába
– összegzett Yale Zhang, az Automotive Foresight ügyvezető igazgatója. Bár a Kínából érkező export növekedése intenzív árversenyt indíthat el az európai hibridjárműpiacon, egyes szakértők szerint a kínai cégek valószínűleg óvatosabban fognak eljárni, mert attól tartanak, hogy a végén újabb uniós büntetővámokat sóznak a nyakukba.
Zhang szerint ha például a BYD 20 ezer eurós áron viszi Európába a Qin Plus PHEV szedánját, azzal biztos, hogy újabb földrengést váltana ki az autópiacon – és azt a brüsszeli szeizmológiai obszervatóriumban is érzékelni fogják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.