A kínai autógyártók nyolc hónapja a legkisebb részesedést hasították ki az európai villanyautó piacból, részesedésük novemberben 7,4 százalékra csökkent az októberi 8,2 százalékról a Dataforce adatai szerint.
Mindez feltehetően a szektor kínai állami támogatása miatt az Európai Unió által kivetett védővámok hatása, mely azonban nem csak a kínai márkákat érinti, hanem a nyugati márkák – mint a Tesla vagy a BMW – Kínában gyártott autóit is. Azonban a korábbi 10 százalékos vámra telepedő további terhek mértéke függ az állami támogatások mértékétől, így
a leginkább érintett az állami tulajdonú SAIC birtokolta MG volt, melynek éves szinten 58 százalékkal estek vissza az eladásai.
A kínai márkák között az európai piacon sokáig vezető MG-től a vezető helyet a Szegeden gyárat építő BYD vette át, mely éves szinten több mint duplájára növelte eladásait Európában, a vámok ellenére – állítja a Jato Dynamics, egy másik autóipari adatszolgáltató.
A kínai elektromos autók a belföldi piac – mely az elektromos autók forgalmának közel három negyedét jelenti – meghódítása után nemzetközi szinten is igyekeznek terjeszkedni, ám az Egyesült Államok gyakorlatilag kizárta azokat saját piacáról, és térnyerésük ellen az EU is védővámokat vezetett be, hogy saját autóiparát megvédelmezze – idézi fel a Bloomberg.
Bár az uniós vámok lelassították a kínai márkák európai terjedését, azt leállítani nem tudták, ám az intézkedések számos kulcspiacon, így Németországban és Franciaországban jelentősen tudták csökkenteni a kínai márkák eladásait. A vezető kínai elektromos autógyártó, a BYD pedig szegedi gyárával már az unió határain belül fog járműveket gyártani, amikre a vámok nem vonatkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.