BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kanada

Kanada már készül a listával, válaszul Donald Trump vámjaira

Napi 2,7 milliárd dolláros forgalom kerülhet veszélybe. Kanada politikailag érzékeny termékeket fog megcélozni most is.

Kanada tarifákat vet ki az amerikai narancslére, vécére és bizonyos acélipari termékekre, ha Donald Trump megválasztott elnök beváltja a fenyegetését, és 25 százalékos vámokkal sújtja az országot. A lista azonban ezzel még messze nincsen kész, mert a büntetőintézkedések amerikai termékek széles sorát érintik majd.

Kanada
Kanada és az Egyesült Államok között napi 2,7 milliárd dolláros a kereskedelmi forgalom / Fotó: AFP

Erről egy magas rangú kanadai tisztviselő számolt be neve elhallgatását kérve az AP amerikai hírügynökségnek.

Trump még a kampányban ígérte meg a vámokat az ország két kulcsfontosságú kereskedelmi partnerével, Kanadával és Mexikóval szemben. A megválasztott elnök többször felvetette azt is, hogy Kanada legyen az Egyesült Államok 51. tagállama, a héten közölte, hogy ezt „gazdasági nyomással” érné el.

Justin Trudeau leköszönő kanadai kormányfő szerint azonban Trump csak figyelemelterelésként emlegeti az északi szomszéd „beolvasztását”. 

Hirtelen minden kanadai termék sokkal drágább lesz az amerikai fogyasztók számára, ha bevezeti ezeket a vámokat. És erre kellene kissé jobban koncentrálni

– nyilatkozta a CNN-nek Washingtonban, ahol részt vett Jimmy Carter volt amerikai elnök washingtoni temetési szertartásán.

Kanada az előző alkalommal is válaszolt az amerikai vámokra

A hírügynökség emlékeztetett, hogy más országokkal együtt Kanada is több milliárd dollár értékű tarifával válaszolt az amerikai vámokra, amelyeket Trump az első elnöksége idején vezetett be az alumínium- és acélimportra.

Orange Harvest In Toukh Village, Qalyubia
Az amerikai narancslére kivetendő kanadai vám Floridának fog fájni / Fotó: NurPhoto via AFP

Most ugyanez várható. „Egyértelműen úgy fogunk reagálni, ahogyan évekkel ezelőtt” – ígérte meg Trudeau is. Nyilvánvaló az is, hogy 2018-hoz hasonlóan politikailag érzékeny termékeket céloznak meg; akkor ez a két vezető republikánus, Paul Ryan és Mitch McConnell szenátor tagállamából származó importot, a wisconsini joghurtot és a kentuckyi whiskey-t is érintette.

A belengetett büntetővám a narancslére pedig Floridának fog fájni,

ahol Trump él, és ahol fontos ágazat a citrusfélék termesztése a sárgasárkány-kór és a hurrikánok pusztítása ellenére.

Donald Trump szerint nem kell semmi Kanadától, olaj sem

A megválasztott elnök azt állítja, hogy az Egyesült Államoknak nincsen semmire szüksége Kanadától, még olajra sem. Ehhez képest az országban naponta felhasznált olaj majdnem negyede az északi szomszédból származik, Alberta állam napi 4,3 millió hordót exportál.

Republican National Convention where Trump will be formally nominated as candidate
Donald Trump téved, ha azt hiszi, hogy az Egyesült Államoknak semmire sincs szüksége Kanadától / Fotó: AFP

Importra pedig szükség van, mert az Egyesült Államokban naponta mintegy 20 millió hordó olajat használnak fel, és a hazai termelés rekordon pörög ugyan, de ez „csak” napi 13,2 millió hordót jelent.

Doug Ford, a legnépesebb kanadai tartomány, Ontario kormányfője szerint Trumpot félreinformálták, ha azt hiszi, hogy az Egyesült Államoknak nincs tőlük szüksége semmire. 

A két ország autóipara például teljesen összefonódott:

  • az alkatrészek egy részét Ontarióban gyártják, 
  • a gépkocsikat Detroitban szerelik össze, 
  • majd Kanadában adják el. 

A Ford is elismeri, hogy az alkatrészek többször is átlépik a határt a gyártás folyamán.

A vámok gátolják a gazdasági növekedést

De Kanada minden szempontból fontos partner, 36 amerikai szövetségi állam első számú exportpiaca, a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke az árukat és szolgáltatásokat is beleértve eléri a napi 2,7 milliárd dollárt. (Egy dollár 401,5 forint.)

Ezért is figyelmeztetett Trudeau arra, hogy a vámok „negatív hatással lennének Kanadára és az Egyesült Államokra is”. „A vámok csak emelik az árakat, visszatartják a növekedést és a beruházásokat, és negatívan hatnak a pénzügyi piacokra” – mondta a Reuters tudósítása szerint amerikai gazdasági vezetőknek, akikkel washingtoni látogatása során találkozott.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.