BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lassítanak a MI-kiadásokon az amerikai tech óriások a DeepSeek miatt

Sem a Microsoft, sem a Meta nem kezd spórolásba az olcsó kínai modell árnyékában. Mark Zuckerberg Meta-vezér szerint az elköltött pénz stratégiai előnnyé válik majd idővel. A befektetők azonban egyre kevésbé látják a mesterségesintelligencia-költések megtérülését.

Alig pár nappal azután, hogy a kínai mesterségesintelligencia-startup, a DeepSeek felforgatta az MI-piacot, az olyan amerikai tech cégek vezetői, mint a Microsoft vagy a Meta védelmükbe vették a költekezésüket a területen.

Microsoft,Logo,On,Phone,And,Blurred,Ai,Chip,On,The, mesterséges intelligencia, microsoft, mi, meta
A Microsoft idén 80 milliárd dollárt költ mesterséges intelligenciára / Fotó: Shutterstock

A DeepSeek eredményei megkérdőjelezték az Egyesült Államok vezető pozícióját a mesterséges intelligencia területén és kétségbe vonták a fejlesztésekre költött dollármilliárdok hasznosságát is, hiszen a kínai cég az amerikai fejlesztések töredékéért ért el kiváló eredményeket modelljével, az országot sújtó csipkorlátozások ellenére is. 

Ezért nem volt kidobott pénz, amit a mesterséges intelligenciára költöttek

Mark Zuckerberg Meta-vezér szerint az óriási beruházások és infrastruktúra stratégiai előnyt jelent majd idővel. Satya Nadella Microsoft-vezér szerint pedig a tőkeberuházásokra azért volt szükség, mert a kapacitások korlátai akadályozták, hogy a technológia lehetőségeit ki tudják használni. Elmondása szerint ahogy az MI hatékonyabb és elérhetőbb lesz, úgy exponenciálisan több kereslet fog jelentkezni – írja a Reuters.

A Microsoft a mostani fiskális évre 80 milliárd dollárt, a Meta 65 milliárd dollárt különített el mesterséges intelligencia beruházásokra. 

Ezzel szemben a DeepSeek mindent felforgató modelljéről azt állítja, hogy annak fejlesztése kevesebb mint 6 millió dollárba került. Az amerikai tech cégek vezetői és elemzők szerint azonban ez csak a számítási költségeket jelentheti, a DeepSeek teljes kiadása ennél több lehetett. Azonban számos befektető kezd türelmetlenné válni az óriási kiadások ugyanis nem jártak a bevételek hasonló mértékű növekedésével.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.