A British Airways anyavállalata, a IAG-csoport áll az élen az utolsó még megszerezhető nyugat-európai nemzeti légitársaság, a portugál Transportes Aéreos Portugueses (TAP) megszerzésért vívott versenyben. Legalábbis iparági elemzők az ő esélyeit látják jelenleg a legjobbnak a Lufthansával és az Air France-KLM-mel szemben.
Az egymilliárd dollár piaci értékre becsült TAP tulajdonosváltásával befejeződhet a pandémia idején elrendelt repülési korlátozások következtében megroppant légi közlekedési szektor konszolidációja, amelynek most már a költségek leszorítása az elsődleges mozgatórúgója.
A másodlagos pedig az utazó közönség egyre árérzékenyebbé válása, amivel nyomást helyez a jegyárakra, tartósítja és élezi a versenyhelyzetet a hatékonyabban működő amerikai, arab és ázsiai légitársaságok európai térnyerése közepette.
A Cirium iparági elemzőcég adatai mindenesetre sokat mondóak: amíg Európában 36 légitársaság bonyolítja le a légi forgalom 80 százalékát, addig Észak-Amerikában hat nagy társaság simán elvégzi ezt a feladatot.
A hatékonyság növeléséhez az erős latin-amerikai és afrikai járatrendszerrel rendelkező
TAP megszerzése kincset érhet a nagy európai gigászok számára, akik ezáltal kapukulcsot kaphatnak Dél-Amerikához is,
s akik alig várják, hogy az aktuális portugál kormány végre kiírja a TAP privatizációját. Akár a többségi, akár a kisebbségi részesedésre. Az ügyben illetékes infrastruktúráért felelős minisztérium szóvivője türelemre intette az érdeklődőket, mint mondta a jelenleg a piaci helyzet részletes feltérképezésével vannak elfoglalva, de a pályázatot még az idén kiírják. A folyamat lassan két éve húzódik. Szakértők szerint
a portfóliójában tudó IAG-csoport érdeklődik a legintenzívebben a TAP iránt, amit az is magyaráz, hogy az Iberia madridi központtal menedzseli a latin-amerikai vonalakat, ehhez egy lisszaboni bázis csatlakozásával egy „multi-hubot” tudna létrehozni a Pireneusi-félszigeten.
Jonathan Sullivan, az IAG vállalatfejlesztési igazgatója egy dublini szakmai konferencián újságíróknak azt mondta, hogy cége egy kisebbségi csomaggal is beérné, hiszen azzal már házon belülre kerülne, s később lehetősége nyílna többségi tulajdonhoz jutni.
A Reuters az TAP identitásnak megőrzését firtató kérdésére azt válaszolta, hogy beszállásuk után is a TAP portugál légitársaság maradna, ahogy a British Airways a briteké, és az Aer Lingus is büszkén őrzi ír gyökereit. Ez különös jelentőséggel bír a portugál kormány szemében, amely ragaszkodik a nemzeti jelleg megőrzéséhez.
Az IAG csoport egyébként 2011-ben a brit és a spanyol légitársaság „összeköltözésével” jött létre, és azóta az Iberia spanyol hátterét komolyan nem kérdőjelezte még meg senki.
Az IAG ezzel együtt sem mehet biztosra, hiszen a legnagyobb európai légiközlekedési-csoportot vezető Lufthansa képviselői is folyamatosan egyeztetnek a spanyol kormányzati képviselőkkel,
s ha egy kicsit távolabbról, de az Air France-KLM vizsgálja a beszállás lehetőségét. A Lufthansa hivatalosan most januárban üthette rá a pecsétet az Alitalia romjain felépített olasz állami légitársaság, az ITA Airways 41 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról szóló ügyletre, amit bő kétéves procedúra után engedélyezett csak az Európai Bizottság.
Mindenesetre a németeknek innentől több idejük és energiájuk lesz a TAP körüli lobbitevékenységre. Igaz, azzal is számot kell vetniük, hogy Brüsszel a verseny fenntartása érdekében nem nézi jó szemmel, ha a legnagyobb szereplő még tovább hízik.
A TAP eladása amúgy nem sürgető, a légitársaság jól elvan magában is, de egy erős partner védőszárnya alatt akár messzebbre is repülhetne.
Az ügyben azonban a döntő szó a politikáé lesz Portugáliában, ahol az előző szocialista kormány 2023 szeptemberében jóváhagyta a TAP legalább 51 százalékának privatizációját, de az eladás nem valósult meg, mivel 2024 márciusában előrehozott választásokat tartottak.
A nyertes pártot vezető Luis Montenegro miniszterelnök ellenzékben még ragaszkodott a TAP teljes privatizációjához, ám a kormányra jutva októberben jelezte, hogy a részleges eladás is lehetséges, miután az ellenzék aggodalmát fejezte ki a teljes eladással kapcsolatban.
Montenegro már a trükközésen is elgondolkodott, felvetette, hogy érdemes lenne 20 százalék alatti tulajdonrészt értékesíteni, mert akkor megúsznák a brüsszeli hatósági engedélyezési hercehurcát. A 20 százalékos határ átlépésével az IAG is próbálkozott, amikor az Air Europa többségét akarta megszerezni, de a brüsszeli kemény feltételek láttán nemrég inkább lemondott erről a lehetőségről.
Dudley Shanley, a Goodbody légiközlekedési elemzője szerint túl sok a bizonytalansági tényező a TAP privatizációja körül, s azon sem lepődne meg, ha a pályázati kiírás csak a 2016 elején születne meg.
Pénztemetőből profitcentrummá válhat az Alitalia-utód ITA Airways
Alkudozásnak helye nincs, a két évvel ezelőtti, 325 millió eurós vételáron ma kerülhet német tulajdonba és szakmai irányítás alá az olasz állami légitársaság. Az ITA Airways révén a Lufthansa csoport megerősíti piacvezető helyét Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.