Az előrejelzések szerint szerdán még erősebb szél fúj Los Angeles térségében, ami új vagy kiterjedt lángok kialakulásának veszélyét hordozza magában, miközben a tűzoltók küzdenek a mintegy 40 ezer hektáron leégett és több mint 20 ember halálát okozó tűz megfékezéséért – közölte az a The Washington Times amerikai lap.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat magas szintű „különösen veszélyes helyzet” figyelmeztetést adott ki helyi idő szerint szerdán 15 óráig, és csütörtökig meghosszabbította a vörös zászlós figyelmeztetést a város északi részén. „Kérjük, maradjon őrségben a gyorsan terjedő tűz miatt” – írták.
Míg a hétvégén hűvösebb hőmérséklet várható, a meteorológusok szerint minden haladék valószínűleg rövid lesz, mivel a Santa Ana-i szélviharok, amelyek lángokat szíthatnak és potenciálisan veszélyes parazsat hordozhatnak, hétfőn visszatérhetnek, és legalább a következő hétre nem várható eső.
A két legnagyobb erdőtűz, a Palisades és az Eaton csak 19, illetve 45 százalékban fékezett meg , és az elmúlt hét szárító szelei a környező területeket érzékenyebbé tették a gyulladásra. Több új tűz is kigyulladt kedden a száraz bozótban és a folyómedrekben.
Ahogy arról a Világgazdaság felületén is több cikkben beszámoltunk, rendkívül súlyos károkat okoz a második hete tomboló tűz Los Angelesben. Sokan életüket vesztették, több mint tízezer épület vált a lángok martalékává és közel százezer embernek kellett elhagynia az otthonát. A világ egyik legnépszerűbb rockzenekara, a Metallica a Facebookon közölte, hogy az All Within My Hands elnevezésű alapítványán keresztül 500 ezer dollárt adományoz a károk enyhítésére.
A legfrissebb becslések szerint a katasztrófa akár a második legdrágább természeti csapás lehet az Egyesült Államok történetében. Az AccuWeather meteorológiai magánszolgálat a múlt hét közepén adta ki az első kárbecslést, azonban szakértők már akkor figyelmeztettek, hogy az 52–57 milliárd dollár közötti összeget biztosan felfelé kell majd módosítani, mivel a tűz sűrűn lakott területen tombol.
Igazuk lett, a szolgálat legfrissebb becslése szerint már elérheti
a teljes kár és a gazdasági kiesés a 250–275 milliárd dollárt.
(Egy dollár 403 forint.) A Statista adatai szerint ennél drágább eddig csak az ország nyugati részén tomboló 2018-as tűzvész volt, ami 400 milliárd dollárba került. A második legtöbb kárt eddig a tavalyi Helene hurrikán okozta 225–250 milliárd dolláros kieséssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.