BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre kevesebb ország ad üzemanyagot Ukrajnának

A háborúban álló ország tavaly 15 különböző országból importált üzemanyagot. A piaci adatok alapján Ukrajna üzemanyag-fogyasztásában további változások várhatók.

2024-ben Ukrajna 15 különböző országból importált üzemanyagot, ami jelentős visszaesésnek számít a megelőző évekhez képest – közölte Szerhij Kujun, az A95 tanácsadó cég igazgatója. 2023-ban az ellátó országok száma még 20-25 között mozgott az üzemanyag típusától függően – írta a Kárpáti Igaz Szó kárpátaljai hírportál.

Artillery crew in Zaporizhzhia region
Ukrajna
orosz-ukrán háború
Ukrajna mindennapjait alapjaiban írta át a háború / Fotó: NurPhoto via AFP

„A beszállító országok száma jelentősen szűkült, ami részben a piaci átalakulásokkal és a nemzetközi ellátási láncok változásával magyarázható” – hangsúlyozta ki Kujun.

Ukrajna legnagyobb beszállítóinak Lengyelország, Románia, Görögország és az Amerikai Egyesült Államok számít. A korábbi évekhez képest újdonságként Németország is csatlakozott az ukrán piacra szállító országok köréhez. Az üzemanyag-piaci átalakulások nem csupán a beszállítók számát érintették, hanem az importőrök körét is szűkítették. 2022 decemberében még 485 vállalat foglalkozott üzemanyag-behozatallal keleti szomszédunknál, azonban 2024-re ez a szám 30 százalékkal visszaesett, 336-ra csökkent. Az A95 igazgatója szerint a csökkenés oka a kereslet mérséklődése és a piaci verseny átrendeződése volt.

Ukrajna számos üzemanyagtípust importál

Az importált üzemanyagfajták volumene a következőképpen alakult:

  • Benzin: az összesített üzemanyagimport 2024-ben 0,5 százalékkal, 1,24 millió tonnára csökkent.
  • Gázolaj: a dízelimport 7,5 százalékkal növekedett, és elérte a 6,6 millió tonnát.
  • Cseppfolyósított gáz (LPG): az LPG-behozatal 7,2 százalékkal, 900 ezer tonnára csökkent.

A piaci adatok alapján Ukrajna üzemanyagfogyasztásában további változások várhatók. A benzin és a cseppfolyósított gáz iránti kereslet folyamatos csökkenése átrendezheti az importstruktúrát, míg a dízel iránti kereslet növekedése stabilizálhatja a piacot. Kijev a lassan három éve tartó orosz-ukrán háború kezdete óta sok energiaforrásból a korábbinál nagyobb behozatalra szorul. Ez egyrészt a hadsereg megnövekedett igényei miatt van, másrészt azért, mert a harcok nagy pusztítást végeztek Ukrajna kritikus infrastruktúrájában, főleg amiatt, meg az orosz hadsereg sokszor célzottan ezt veszi célba.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.