Az Egyesült Királyság kormánya kémkedésre fogta az Apple-t: biztonsági képviselők arra kötelezték a tech óriást, hogy hozzon létre számukra egy kiskaput, mely lehetővé teszi számukra, hogy világszerte bármely Apple-felhasználó által a felhőbe feltöltött összes tartalmat elérhessék – mondták az ügyet ismerő források.
A brit kormány múlt hónapban kiadott titkos rendelkezése átfogó hozzáférést követel minden, az Apple által teljesen titkosított anyaghoz, nem csupán egy adott fiók feltöréséhez. A rendelkezés végrehajtása komoly vereséget jelentene a technológiai vállalatok számára, amelyek évtizedek óta küzdenek azért, hogy ne váljanak a kormányzat eszközévé saját felhasználóik ellen – írja a The Washingotn Post. A források szerint
az Apple inkább megszünteti a titkosított tárhelyszolgáltatást az Egyesült Királyságban, minthogy megszegje a felhasználóknak tett biztonsági ígéreteit.
Ugyanakkor ez az engedmény nem teljesítené a brit követelést, amely a szolgáltatás más országokban – köztük az Egyesült Államokban – történő elérhetőségére is kiterjed. A vita középpontjában az a felhőtárhely áll, amelyet csak a felhasználó tud feloldani, még maga az Apple sem. Az Apple 2022-ben kezdte el bevezetni ezt a lehetőséget, amelyet Fejlett Adatvédelem néven kínál. Ezt már évekkel korábban elérhetővé akarta tenni, de az FBI ellenállása miatt elállt a tervtől.
A brit belügyminisztérium egy úgynevezett „technikai képességi értesítést” nyújtott be az Apple-nek, amely arra kötelezi a vállalatot, hogy a 2016-os brit Vizsgálati Hatáskörökről szóló törvény alapján biztosítson hozzáférést a hatóságoknak. A törvény felhatalmazza a bűnüldöző szerveket arra, hogy bizonyítékgyűjtés céljából együttműködésre kényszerítsenek vállalatokat.
A törvényt a kritikusok szimplán kémkedési törvényként emlegetik,
és bűncselekményként kezeli azt is, ha az cég – jelen esetben az Apple – nyilvánosságra hozzák, hogy a kormány egyáltalán benyújtott ilyen követelést. Természetesen az Apple még nem nyilatkozott az esetről. Az Apple
Azonban a törvény nem teszi lehetővé az Apple számára, hogy a fellebbezés ideje alatt késleltesse a megfelelést.
Az ügyet ismerő egyik forrás – aki az Egyesült Államokat tanácsadóként segíti titkosítási kérdésekben – megdöbbentőnek nevezte, hogy a brit kormány az Apple segítségével akar külföldi felhasználók után kémkedni anélkül, hogy az érintett országok erről tudomást szereznének.
Egy volt fehér házi biztonsági tanácsadó megerősítette a brit rendelkezés létezését.
A brit törekvés kihatással lehet más országokra is: ha az Egyesült Királyság hozzáférést szerez a titkosított adatokhoz, például Kína is követelheti ugyanezt, ami az Apple számára ellehetetlenítheti a szolgáltatás fenntartását. Az Apple már korábban figyelmeztette a törvényhozókat és a nyilvánosságot a lehetséges következményekre, amikor a brit Vizsgálati Hatáskörökről szóló törvény módosításairól folyt vita a parlamentben.
Az Egyesült Királyságnak nem ez az első kémbotránya. Tavaly nyáron nemzetközi kémkedéssel vádoltak meg egy kínai házaspárt, akik annak ellenére, hogy a kínai központi kormányban dolgoztak, az Egyesült Királyság hírszerzési hivatalának (MI6) szállítottak információt. A kínai állambiztonsági minisztérium szerint a pár pénzért titkosszolgálati adatokat juttatott el az MI6-nek, ezért pedig a kínai kormány intézkedéseket rendelt el ellenük.
Az Egyesült Királyság hírszerzési hivatala állítólag 2015-ben kereste fel a férfit, amikor egy csereprogram keretében az országban tanult. A férfi kezdetben beleegyezett abba, hogy „tanácsadási szolgáltatások” néven olyan információkat osztott meg, melyek betekintést engedtek a központi kormányzat alapvető működésébe. Az MI6 idővel kiképezte a férfit a kémkedés technikák alapjaira, visszaküldték Kínába és végül beszervezték a feleségét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.