Az USA-ba irányuló aranyszállítások megugrása miatt Londonban aranyrúdhiány alakult ki, miközben a Trump-kormányzat vámtarifáitól való félelem miatt a kereskedők 82 milliárd dollár értékű aranyat halmoztak fel New Yorkban.
A Bank of England (BoE) páncéltermeiben tárolt aranyrudak kivonására néhány napról négy-nyolc hétre nőtt a várakozási idő a Financial Timesnak nyilatkozó szakértők szerint, mivel a brit központi bank nem győz lépést tartani a kereslettel.
Az emberek nem tudnak aranyhoz jutni, mert túl sokat szállítottak át New Yorkba, így kénytelenek sorban állni. A londoni piac likviditása lecsökkent
– mondta egy iparági vezető.
A novemberi amerikai választások óta az aranykereskedők és a pénzintézetek
Piaci szereplők szerint az USA-ba irányuló teljes aranyáramlás jóval magasabb lehet, mint amit a Comex számai tükröznek, mivel valószínűleg további szállítmányok érkeztek a HSBC és a JPMorgan tulajdonában lévő New York-i magánpáncéltermekbe.
A kereskedők szerint a szállítmányok célja az volt, hogy elkerüljék a vámokat, ha esetleg Donald Trump amerikai elnök az aranyra is kiterjesztené importbüntető intézkedéseit.
Piaci félelmek szerint Trump az USA-ba érkező nyersanyagokra is új vámokat vethet ki, így az aranyra is. Van most egy kis kapkodás az aranypiac szereplői között
– mondta Michael Haigh, a Société Générale nyersanyagpiaci elemzője.
Az aranyrudak átszállításának hátterében áll az is, hogy a New York-i határidős tőzsdén magasabbak az árak, mint a londoni készpénzes piacon. A szokatlan arbitrázslehetőség arra ösztönözte a kereskedőket, hogy az Atlanti-óceánon túlra küldjék a fémet.
A múlt héten a Comexen a fizikai arany júniusi kontraktusai unciánként akár 60 dolláros felárral is kereskedtek a londoni árhoz képest. A különbség azóta 10 dollárra csökkent, mivel a kereskedők New Yorkba vitték az aranyat.
London és New York a két fő globális kereskedési piac, a fizikai kereskedés nagy része az Egyesült Királyságban zajlik, míg a határidős piac az Egyesült Államokban, főleg a Comex tőzsdén. Sok piaci szereplő a jelenlegi amerikai aranylázat a koronavírus-járvány idején kialakult helyzethez hasonlítja, amikor az aranyszállítmányok zárolása, a szállítási bizonytalanság a Comexen a készletezés megugrását váltotta ki.
A BoE harmadik felek, például pénzügyi intézmények, valamint más központi bankok és az Egyesült Királyság kincstára számára tárol aranyat. Andrew Bailey, a BoE elnöke ugyanakkor közölte, hogy nem tart a BoE páncéltermeinek kiürülésétől.
London továbbra is a világ legfontosabb aranypiaca. Ha valaki részt vesz ezen a piacon, és kereskedni vagy használni akarja az aranyát, akkor azt Londonban kell tartania
– mondta a jegybankár a múlt héten a brit parlament Pénzügyi Bizottságának meghallgatásán.
A Comex aranykészletei januárban a hónapban 36 százalékkal, 244 tonnával emelkedtek, ez a legmagasabb havi beáramlás 2020 májusa, a világjárvány csúcspontja óta. Joe Cavatoni, az Arany Világtanács piaci stratégája óvatosan optimista azzal kapcsolatban, hogy a várt Trump-vámok érintik-e az aranyrudakat. „A kormányzat retorikájából nem érezzük azt, hogy a monetáris fémek ellen szándékozik fellépni” – értékelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.