BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Rocky,View,County,Alberta,Canada,,January,24,2024:,Gas,Plant

Donald Trump vámháborúja: ez történik az olaj árával – az elemzők megválaszolták, meddig marad a drágulás

Szakértők nem látják borúsan a jövőt. Donald Trump vámjai miatt megugrott az olajár, de a tarifák gazdasági következményei miatt nem marad ilyen magasan.

Az olajár hosszabb távon várhatóan zuhanni fog ágazati elemzők szerint miután jelentősen megugrott a Kanadára, Mexikóra és Kínára kivetett amerikai vámok és az aggodalmak miatt, hogy Donald Trump intézkedése zavarokat okoz az ellátási láncban, mivel előbbi két ország az Egyesült Államok legnagyobb beszállítója.

Daily Life In Southern Alberta During The Covid-19 Pandemic olajár
Az olajár csak ideiglenesen ugrott meg a vámok miatt / Fotó: NurPhoto via AFP

A határidős jegyzésekben az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára hétfőn reggelre 1,88 százalékkal, hordónként 73,89 dollárra emelkedett a Reuters tudósítása szerint. A Brent 0,96 százalékkal, hordónként 76,4 dollárra ugrott, bár valamivel korábban elérte a 77,34 dollárt is. (Egy dollár 400 forint.)

Donald Trump is óvatos, ha az olaj a tét

Az amerikai finomítókban feldolgozott kőolaj 40 százaléka importból, elsősorban Kanadából származik, az ország napi 4,6 millió, Mexikó pedig 563 ezer hordónyit exportál az Egyesült Államokba, miközben a hazai termelés 13,5 millió hordóval történelmi csúcson jár, és aligha emelkedik majd jelentősen.

A Kanadából származó energetikai importra csak 10 százalékos vám érvényes, a Mexikóból származó teljes behozatalra azonban 25 százalékos. Amarpreet Singh, a Barclays elemzője szerint a kanadai energiaimporttal kapcsolatos viszonylag puha álláspont valószínűleg az óvatosságban gyökerezik.

„A kanadai energiaimportra kivetett vámok valószínűleg nagyobb zavarokat okoznának a hazai energiapiacokon, mint a mexikóiak, és akár kontraproduktívak is lehetnek az elnök egyik legfontosabb célkitűzése, az energiaköltségek csökkentése szempontjából” – írta jegyzetében.

Nem marad magas az olajár

Bár a finomítók és a fogyasztók számára a kutakon rövid távon áremelkedést hoznak a vámok, a Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy tarifáknak korlátozott hatásuk lesz a globális olaj- és gázárakra, és 

csak ideiglenes az ugrás az árakban.

Egyetért velük Andy Lipow, a Lipow Oil Associates elnöke is. „Bár a nyersolaj ára egyelőre felfelé mozog, a vámok és a Kanada, Mexikó, Kína és talán mások által a jövőben meghozott megtorló intézkedések ciklusa világméretű recesszióhoz vezethet, ami az olajárak zuhanását okozhatja” – nyilatkozta a CNBC-nek.

Port,Aransas,,Tx,-,28,Feb,2020:,The,Caribe,Isle,
A finomítók és az amerikai fogyasztók rövid távon többet fizetnek majd / Fotó: Edgar Lee Espe / Shutterstock

Ráadásul a vámok nem vonnak ki olajkészleteket a piacról, és a kínálat újraelosztását fogják eredményezni, mivel Mexikó és Kanada igyekszik majd átirányítani Európába és Ázsiába a kieső mennyiségeket. Eközben az amerikai finomítók több hazai nyersolajat fognak feldolgozni, és közel-keleti alternatívákat keresnek, tette hozzá.

Kanada szenvedi meg a leginkább

Kanadának és Mexikónak korlátozott szabad finomítói kapacitása vagy alternatív exportcélállomása van, így a vámok mindkét országban 

valószínűleg jelentős árengedményre kényszerítik a kitermelőket,

vélekedett Saul Kavonic, az MST Marquee vezető energetikai kutatója.

A kanadai olajtermelők fogják viselni a vámok terhét, a Goldman Sachs vasárnapi jegyzete szerint hordónként 3-4 dolláros árengedményre kényszerülnek, tekintettel a korlátozott alternatív exportpiacokra.

Rocky,View,County,Alberta,Canada,,January,24,2024:,Gas,Plant
Kanadának nincs fölösleges finomítói kapacitása / Fotó: Ramon Cliff / Shutterstock

Emellett a globális olajárak a következő negyedév után tovább eshetnek, mivel a vámok rontják a keresletet, miközben Trump egyre nagyobb nyomást gyakorol az olajtermelő országokra és szövetségeseikre (OPEC+) a termeléscsökkentések visszavonásának kikényszerítésére.

Az olajkartell hétfőn ülésezik, de eddig még nem reagált Trump fenyegetéseire. Az OPEC+ napi 2,2 millió hordót tart vissza a világpiacról, hogy fenntartsa az árakat. Decemberben a csoport úgy döntött, hogy legalább 2025 márciusáig meghosszabbítja termeléscsökkentését, majd egy év alatt fokozatosan megszünteti azt.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.