Hetekig arról szóltak a hírek az év végén, hogy uniós tagállamok – főleg Magyarország és Szlovákia – és vállalataik hiába kérlelték Kijevet, illetve közbenjáróként az Európai Bizottságot, hogy Ukrajna ne állítsa le az orosz gáz tranzitját az EU-ba. Brüsszel decemberi reakciója az volt, hogy az ügy egészében nem érinti érzékenyen Európát, január végén azt közölték, hogy mégis tárgyalnak Kijevvel a gázról, de addigra a szállítás rég leállt. A gázpiaci trendekből is kitűnt, a Goldman Sachs pénteki jegyzete számokkal is illusztrálta, hogy a leállítás igenis súlyosan érintette az unió egészét.
Brüsszel decemberi reakciója az volt, hogy az ügy egészében nem érinti érzékenyen Európát, január végén azt közölték, hogy mégis tárgyalnak Kijevvel a gázról, de addigra a szállítás rég leállt. A gázpiaci trendekből is kitűnt, a Goldman Sachs pénteki jegyzete számokkal is illusztrálta, hogy a leállítás igenis súlyosan érintette az unió egészét.
Az amerikai bankház Bloomberg hírügynökség által összefoglalt jegyzete szerint a lehetséges orosz–ukrán békekötés „lefelé irányuló kockázato” jelent az európai gázárakban, hiszen eredményeképp Oroszország ismét növelheti a kínálatot az európai energiaigény mintegy negyedét fedező földgázból.
A jegyzet nem a felrobbantott, Oroszországból egyenesen Nyugat-Európába gázt szállító Északi Áramlat vezetékek helyreállítására céloz, hanem az ukrajnai orosz gáztranzitra. Ha ez visszaállítható a háború előtti szintre, akkor a
nyári európai gázárak 36-56 százalékkal
kerülhetnek az elemzői központ 15,1 dollár/brit hőegység alap-előrejelzése alá.
Mindez nem a cserben hagyott
Vagyis az elemzők szerint a teljes uniót érintette a tranzit leállítása, amint azt az ellene panaszt emelők eleve jelezték. Ha a Goldman előrejelzése szerint a nyárra felével csökken a gáz ára, az éves szintre kivetítve durva számítás szerint 75 milliárd euróval kisebb számlát jelent, magyar forintban 30 ezermilliárdot. Ha az uniós gázbehozatalban csak néhány százalék is Magyarország részesedése, számunkra is hatalmas megtakarítást jelenthet. Az energiaárak elszállása a forint árfolyamára is rendesen rátenyerelt.
Ami a jegyzetben említett nyári határidőket illeti: ennek az a jelentősége, hogy az európai gáztározókat szélesebesen ürítő hideg télen ezek abnormálisan megdrágultak a tavasziakhoz képest, tükrözve a kételyeket, hogy az uniós országok november elejére képesek lesznek feltölteni a tárolókat a 2022-től megkövetelt célszintre. És akadályozva a feltöltést is.
Az unió egészét és Magyarországot tekintve is tehát irdatlan összegekről van szó, ha a gázfogyasztás csökken is. Az Eurostat számai szerint az EU gázszámlája a háború kirobbanása előtti évben, 2021-ben – amikor az orosz készülődés már jól látható volt – az előző évi kevesebb mint 50 milliárd euróról 100 milliárd euró fölé szökött fel, majd még ez is megháromszorozódott, amikor a háború az energiaválságot is magával hozta.
A teljes számla 2023-ban, amikorra átrendeződött az európai piac, és az energiaválság már levonult – de az általa keltett inflációs cunami még nem teljesen – mintegy 150 milliárd euróra rúgott. Az orosz gázt jórészt amerikai váltotta, az Északi Áramlat vezetékeket már 2022-ben felrobbantották, majd a múlt év végén Ukrajna a területén áthaladó orosz gáztranzitot is elvágta.
Tavalyi összesítő adatot még nem találtunk, mindenesetre az áradatokból kiolvasható, hogy a számla nem csökkent lényegesen. Az európai versenyképesség koporsójába szeget verő, elképesztő méretet elérő árkülönbség az amerikai és az európai gázárak között az energiaválság óta szűkült, de megint tágulóban van, az éves gázimportszámla pedig még mindig a négyszerese a 2020-asnak.
Februárban kétéves rekordra szöktek fel az európai gázárak, majd ezen a héten visszaereszkedtek a korábbi szintre az EU Gázkoordinációs Csoportja csütörtöki ülése környékén, ahol a legnagyobb uniós gázfogyasztó, a választások előtt álló Németország – több tagállam, köztük a franciák támogatása mellett – a spekulációt mágnesként vonzó töltöttségi cél fellazítására tett javaslatot.
Brüsszel azonban egyelőre hajthatatlan. Maguk a németek is megtették a magukét a piac összezavarására, a múlt hónapban belengették, hogy a tárolók töltése esetleg állami támogatást adnának, de efelől azóta is „lógva hagyták” a kereskedőket. (Csütörtökön egy esseni konferencián a csillárról is lógtak a részletek iránt érdeklődők, de üres kézzel mentek haza, volt, aki Tokióba.)
A télnek, a hidegnek még nincs vége – a Goldman jegyzete meg is jegyzi, hogy ez jelentős árkockázati tényező –, a tárolók ürülnek. A gázárak akár újra elszállhatnak. A reményt, miként az elemzők írják, az nyújtja, hogy közeleghetnek a béketárgyalások. Ezt illető negatív hír, késlekedés, kétely az energiakínálatot illetően – mind meg fog jelenni az európai gázárban és gázszámlában.
A megtakarításra már csak azért is szüksége van Európának, mert a költségvetések nem állnak jól, miközben az elmúlt évtizedekben elmaradt haderőfejlesztést, amely hozzájárult a régió költséges biztonsági destabilizációjához, fel kell pörgetnie, és ez nagyon sok pénzbe fog kerülni. Miközben az európai versenyképesség is örvénybe került, nem utolsósorban az elszállt energiaszámla miatt.
Brüsszel betartotta a szavát: megkezdte Magyarországgal a tárgyalást az ukrán gázvezetékekről
Miközben tetőfokára hág az izgalom az európai gázpiacon, érdekes hír érkezett Brüsszelből. A gáz ügyében az Európai Bizottság „technikai tárgyalásokat” folytat Magyarországgal és Szlovákiával az ukrán gázinfrastruktúra felhasználásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.