BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A medve árnyékában: egész Európa nem költ annyit fegyverre, mint Oroszország

Az Egyesült Államok nélkül óriási bajban lenne a kontinens. Egy sokkoló tanulmányból kiderült, hogy Oroszország védelmi kiadásai magasabbak, mint az európai tagállamoké összesen.

Egy tanulmány szerint Oroszország – amelynek gazdasága az orosz–ukrán háború kirobbanása óta teljesen berendezkedett a hadigazdaságra – katonai kiadásai meghaladják Európa összes tagállamának védelmi költségvetését, együttvéve.

orosz hadsereg védelmi kiadások eu
Egy sokkoló tanulmányból kiderült, hogy Oroszország védelmi kiadásai magasabbak, mint az európai tagállamoké összesen / Fotó: AFP

Az elhúzódó ukrajnai háború, a nyugati szankciók, valamint a kereskedelmi partnereinek és szövetségeseinek elvesztése ellenére az orosz gazdaságnak sikerült alkalmazkodnia a hadiállapothoz, és még a védelmi kiadásait is sikerült növelnie: Moszkva teljes katonai költekezése tavaly reálértéken 42 százalékkal 445 milliárd euróra emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Ezzel szemben az európai védelmi költségvetések – az Egyesült Királyságot is belevéve – tavaly mindössze 12 százalékkal, 440 milliárdra emelkedtek, amely valamivel kevesebb, mint az orosz kormányé 

– derült ki a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének (IISS) szerdai kiadványából.

Az IISS Katonai egyensúly című, a globális védelmi képességeket és hadikiadásokat évente értékelő kiadványa feltárja azokat a biztonsági kihívásokat, amelyekkel Európa szembesül fog, ha az Egyesült Államok csökkenti az Ukrajnának és a kontinens védelemnek nyújtott támogatását.

Orosz árnyék vetül Európára

Donald Trump amerikai elnök, aki választási kampányában többször is megígérte, hogy gyorsan véget fog vetni az Ukrajna elleni orosz háborúnak, és hivatalba lépése óta sikerült újranyitnia diplomáciai csatornákat Moszkvával, sokszor panaszkodik amiatt, hogy az USA túl sokat költ a konfliktus finanszírozására, miközben az európai tagállamok szinte teljesen elhanyagolták saját kötelezettségeiket a NATO-ban.

Trump azt mondta, hogy Európának a GDP 5 százalékát kellene védelmi célokra költenie, szemben a jelenlegi mintegy 1,7 százalékos átlaggal. Őt pedig Mark Rutte, a NATO főtitkára is követte, bár ő a hadikiadásoknak 3 százalékával is meg lenne elégedve.

Mindkét szint esetében Európa messze megelőzné az orosz védelmi kiadásokat.

Jelenleg azonban a blokk – amely a világ legerősebb gazdaságait is a tagállamai között tudhatja – elmarad egy országtól, amely évek óta nem jut hozzá a legfontosabb piacaihoz.

Az IISS előrejelzése szerint idén az orosz védelmi kiadások várhatóan 13,7 százalékkal nőnek meg, amely 160 milliárd euróval növelni a hadikasszát.

Ha Európa ugyanennyire komolyan venné a saját védelmét, akkor

  • csak a GDP 3 százalékának elérésével 241 milliárd euróval többel gazdálkodhatna;
  • az 5 százalékra emelt átlagkiadások pedig 771 milliárddal bővítenék a blokk védelmi kasszáját.

Ez azonban súlyos következményekkel járna az európai gazdaság számára, amely a koronavírus-járvány és az azt követő orosz–ukrán háború következtében egyre gyengébb lábakon áll, védelmi képességeit pedig még csak óriási kiadások által is alig tudták megerősíteni.

Trump az ukránoknak: ha kellenek az amerikai fegyverek, vegyétek meg magatoknak

Moszkva szerint Zelenszkij ultimátumot kapott Washingtontól. Trump állítólag az amerikai fegyverszállítmányokért cserébe Ukrajnától ritkaföldfémeket követelne.

 

 


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.