A háború nemcsak a frontvonal közelében élők életét változtatta meg, hanem a kulturális és művészeti ágazatokban dolgozókét is. Julija Perencsuk ukrán szinkronszínésznő a háború kitörését követően három hónapot élt Magyarországon, majd visszaköltözött Ukrajnába. Az Infostartnak adott interjújában arról beszélt, hogy a folyamatos légiriadók, a bizonytalanság és a háborús környezet hogyan alakította át az ukrán kulturális életet és az ő mindennapjait.
A háború mindenre hatással van. Még mindig alkalmazkodunk, mert a folyamatos légiriadók összezavarják a forgatások, a felvételek menetrendjét
– mondta. Perencsuk szerint a legnehezebb az, hogy miközben mindenki próbálja folytatni az életét, mindig ott van a tudat, hogy bármikor megszólalhat a sziréna. Azt is kiemelte, hogy a háború pszichológiai terhei nemcsak a katonákat és a menekülteket nyomasztják, hanem azokat is, akik a saját városukban maradtak, és dolgoznak. „A háborút nem lehet és nem szabad megszokni” – jelentette ki határozottan, rámutatva arra, hogy bár az emberek igyekeznek fenntartani a normalitás látszatát, valójában minden egyes nap új kihívás számukra.
A herszoni régióban élő emberek a háborút a saját bőrükön tapasztalják meg nap mint nap. Az emberek egy része kilátástalannak véli a helyzetét, mégsem költözik el onnan.
Mi itt vagyunk itthon. Ugyan hová mehetnénk?
– fogalmazott a herszon megyei Zahradivkában élő nyugdíjas. Na de hogyan próbálnak az emberek Herszonban a háború közepette normális életet élni? „Mindig csak a mai napot kell túlélni, aztán majd lesz valahogy” – vélekedik a férfi.
Hasonlóan látja ezt Tetyana Besszarab, aki fiával együtt nyolc hónapig próbált menedéket találni Mikolajivban. A Herszon megyei Csornobajivkában élő nő elmondta, hogy „idegenként” bántak velük.
Rideg fogadtatásban részesültünk, munkát nem találtunk, és olyan albérletet kaptunk, ahol se víz, se mosdó nem volt.
Az üres lakásért havi 5000 hrivnyát (50 ezer forintot) fizettek, miközben matracon aludtak. „Önkéntes központban dolgoztunk, segítettünk a katonáknak, de amikor nekünk volt szükségünk segítségre, csalódtunk” – számolt be róla a Kárpáti Igaz Szó című lapnak.
A háború nemcsak a frontvonalon harcolók számára jelent állandó veszélyt, hanem azoknak is, akik otthon próbálnak túlélni a mindennapokban. Herszonban az erőszak nem csupán a rakéták és dróntámadások formájában van jelen, hanem a családokon belül is egyre gyakoribbá vált. Tetyana Kuzminka, 68 éves nyugdíjas egy tavaly készült interjúban mesélt arról, hogy fia rendszeresen bántalmazta, volt, hogy eltörte a kezét, végül a rendőrség közreműködésével egy krízisközpontba került. „A háború elején rettenetesen féltem, ki sem mertem menni a házból” – mondta. Bár már kimerészkedik, tudja, hogy a veszély mindenhol ott van.
A frontvonalon dolgozó egészségügyi dolgozók számára a háború három éve folyamatos fizikai és mentális megpróbáltatásokkal jár. Rina Reznik ukrán szanitéc immár három éve szolgál a harctéren. Az Euronewsnak nyilatkozva elmondta, gyakran száznál is több sebesültet látnak el egy nap alatt. „Az egyik legnehezebb döntés az, hogy kit részesítsünk előnyben az ellátásnál.” A fiatal szanitécnő kiemelte, hogy a fronton szinte senki sem pihen, kivéve azokat, akik megsebesülnek. Hozzátette: az orvosok és az ápolók folyamatos kimerültséggel küzdenek, azonban nincs más választásuk, mint folytatni a munkát, amíg csak képesek rá.
Kárpátalja az elmúlt három évben Ukrajna egyik legstabilabb régiójává vált, de a háború itt is mély nyomokat hagyott. A térség demográfiája jelentősen átalakult: több mint 300 ezer ember hagyta el a megyét, miközben 350 ezer belső menekült érkezett, új kihívások elé állítva az infrastruktúrát és a munkaerőpiacot.
A gazdaság is jelentős változáson ment keresztül:
Ennek köszönhetően az adóbevételek növekedtek, és a megye állami támogatásoktól való függősége 60 százalékról 25 százalékra csökkent, 2025-re pedig várhatóan önfenntartóvá válik.
A legtöbb megszólaló egyetért abban, hogy nem lehet. Az ember képes alkalmazkodni, képes élni és dolgozni, ám a háború jelenléte sosem válik normálissá. Három év háború után tehát Ukrajna lakosai továbbra is küzdenek, dolgoznak és reménykednek. Hiszen nem nőhet fel úgy egy generáció, hogy a bombázások és a veszteség az életük része legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.